Raport kredytowy

Raport-kredytowyJak pokazują coroczne badania, Polacy z każdym rokiem maja szanse na uzyskanie wyższego kredytu w banku. Obecnie rodzina licząca trzy osoby i mająca przychody na poziomie 5 tys. zł może liczyć na kredyt o 32 tys. zł wyższy, niż w roku poprzednim. Z kolei w zeszłym roku notowano 25 proc. wzrost zdolności kredytowej mieszkańców kraju nad Wisłą. Co zatem sprawia, że kredyty stają się coraz bardziej dostępne?

Wzrost zdolności kredytowej

Już w 2013 roku zauważano wzrost zdolności kredytowej Polaków. Jednocześnie KNF ogłosił Rekomendację S, która miała na celu ograniczenie zadłużania się, właśnie wtedy, gdy kredyty są bardzo tanie. Takie działanie miało przeciwdziałać łatwemu zadłużaniu się i niemożności późniejszej spłaty zobowiązania. Co więcej, banki mogą udzielać kredytów nawet na 35 lat. Rok później, bo w 2014 roku, notowano 25 proc. wzrost zdolności kredytowej Polaków.Podkreślano, że taka tendencja była związana ze zmniejszeniem oprocentowanie, jak również kwot rat kredytu. Tym samym osoba zarabiająca 5 tys. zł netto, mogła otrzymać kredyt nawet o 100 tys. zł wyższy niż w roku poprzednim. I choć zapowiadano, że w najbliższym czasie kolejne obniżki oprocentowanie nie będą miały miejsca, już teraz notuje się spadek oprocentowania niemal o połowę. Wszystko to sprawia, że ponownie Polacy łatwiej mogą zaciągać kredyty. Analizy rynkowe pokazują, że aktualnie 3-osobowa rodzina może liczyć na kredyt w wysokości niemal 450 tys. zł. Jest to mediana, co oznacza, że część osób ma także szansę ubiegać się o wyższe kwoty kredytów. Taki wynik jest o ponad 90 tys. zł wyższy, a niżeli w roku 2012 w analogicznym okresie. Wiąże się to także z obniżeniem raty kredytów , które zmalazły nawet o ponoad 100 zł w skali miesiąca.

Dostępność kredytów

Choć powyższe dane napawają optymizmem, nie można zapominać, że nadal dostępność kredytów dla wielu Polaków jest bardzo ograniczona. Oznacza to, że gro osób, w szczególności młodych, nie ma zdolności kredytowej, co oznacza  brak możliwości zaciągnięcia kredytu w banku. Kredyty najczęściej przyznawane są osobom około 35- 50 roku życia, które przez lata zdołały wypracować swoją zdolność kredytową i wypłacalność. Dużym minusem instytucji bankowej jest fakt, iż deczyje kredytowe wydawane są przede wszystkim na podstawie informacji pochodzących z biur kredytowych. Dla porównania, firmy pożyczkowe działające w Internecie, są dużo bardziej innowacyjne i dostępne dla większej grupy osób. Przykładem jest marka Kredito24, która sprawdza aż 15 000 danych o kliencie, również te pochodzące z portalu społecznościowego Facebook, portali aukcyjnych i zakupowych, jak również biur informacji kredytowej. Zebrane dane tworzą obraz  pożyczkobiorcy, sklądając się na swego rodzaju mozaikę. Jedna informacje ni emoże zaważyć o decyzji, liczy się całościowy obraz konsumenta, dzięki czemu oszacowanie zdolności kredytowej stałlo się jeszcze bardziej wiarygodne, a pożyczki stały się doskonałym wsparciem finansowym dla wielu młodych osób. Jak pokazują badania, to właśnie osoby do 35 roku życia najchętniej korzystają z uslug instytucji pozabankowych oferujących pożyczki w Internecie. W ten sposób można zaciągnąć kredyt od 100 do 10 tys. zł. Na 30-dniowy okres spłaty, bądź spłatę ratalną.Ekspresowy rozwój rynku pożyczkowego w Polsce oraz zwiększenie się portfela przyznanych pożyczek pozwala mniemać, iż tendencja ta będzie się utrzymywać w kolejnych latach, a firmy pożyczkowe zbudują wizerunek silny i oparty na zaufaniu klienta.

 

Źródło: forsal.pl 

Autor: Irena Kaczmarek