Ranking kont osobistych w miesiącu sierpniu.

Wyborcza.biz zrobiła ranking najlepszych kont osobistych. Dokonała podziału demograficznego według, którego klienci najczęściej wybierają usługi danego baku. Okazuje się, że bank Millenium używany jest przez przeciętnego Polaka, seniorzy wybierają Bank Pocztowy, a zamożni i aktywnie korzystający z usług bankowych to klienci Eurobanku. Ranking powstaje na podstawie rocznych profitów jakie można osiągnąć używając danego konta. Są to odsetki, premie, programy lojalnościowe i związane z nimi zwroty części wydatków za płatności kartą w sklepie, wypłacanie pieniędzy z bankowmatów itp.

Do rankingu nie są brane pod uwagę jakości usług a czyste liczby. Tak więc nie należy się rankingiem zbytnio sugerować. Jest to zestaw kosztów i strat, opłat ponoszonych przez użytkownika. Pod uwagę brane są tylko konta osobiste i oszczędnościowe dla klientów indywidualnych i tylko z dostępem do internetu. Oprocentowanie zostało dostosowane tak, aby dało się porównać z roczną lokatą, bez uwzględniania promocji zawierających darmowe ugługi przez dany okres. Stworzone zostały trzy progile klientów: przeciętnego Kowalskiego, seniora i klienta aktywnego.

Profil Kowalski

Użytkownik Kowalski najczęściej ma rachunek w banku Millenium, w którym nie płaci za prowadzenie konta a przy aktywności na koncie zarobi rocznie 288 zł. Robi średnio 6 przelewów zewnętrznych, średnio po 50 zł, 5 razy płaci kartą wydając w ten sposób około 800 zł, 6 razy wypłaca pieniądze w bankomatu własnego bez prowizji, za każdym razem średnio po 50 zł. Jego wypływy na konto to około 2,5 tyś. zł, a saldo konta utrzymuje się na poziomie 2 tyś zł. Drugi jest najczęściej wybierany to Bank BGŻ z “kontem osobistym plus z premią”. Zarobić na nim można 300 zł rocznie za przelewanie pensji na konto. Wymagane są 3 transakcje bezgotówkowe kartą, a przy otwarciu konta zadeklarowany wpływ wynagrodzenia. Trzeci Kredyt Bank pozwala zarobić na “ekstrakoncie plus” 140 zł. Nie jest to premia za aktywność, ale odsetki. Konto jest oprocentowane na 7% a jedynym warunkiem jest zasilanie konta kwotą 1 tyś zł.

Profil senior

Stworzony dla osób wolących korzystać z tradycyjnych metod zamiast internetu. Używają głónie osoby w wieku powyżej 55 lat, których miesięczne wpływy na konto i saldo są takie same jak u przeciętnego Kowalskiego, ale  enior nie robi przelewów internetowych. Zleca je około 4 razy w miesiącu w oddziale. Senior ma kartę debetową, ale z niej nie korzysta. W związku z tym nie zarabia na programach lojalnościowych gdzyż premiują one tylko transakcje bezgotówkowe. Nawet do najlepszego, pod wzgędem salda zysku i strat, konta w Banku Pocztowym senior musi dopłacić. Konto jak i również przelewy zlecane w oddziale są bezpłatne, ale miesięczny koszt karty debetowet to 4 zł, co rocznie daje koszt 48 zł. Można z karty zrezygnować i wyjść na zero jednak nie jest to uwzgędnione w rankingu. Drugi jest Deutsche Bank PBC, na którym rocznie można zarobić 40 zł. Konto jest oprocentowane na 2%, ale 96 zł pochłoniają opłaty za prowadzenie konta i za kartę debetową. co daje bilans – 56 zł.

Profil aktywny

Prowil dla tych co nieźle zarabiają. Statystyczny używkownik ma około 30 lat, średnie wpływy około 6 tyś. zł miesięcznie, a średnie saldo w wysokości 8 tys. zł. Użytkownik 20 razy w miesiącu płaci kartą, wydając 1,6 zł, wykonuje 14 przelewów zewnętrznych na łączną kwotę 1,6 tyś. zł i 3 razy w miesiącu wypłaca pieniądze z bankomatów obcych, za każdym razem po około 200 zł. W bankomatach własnych użytkonik ten 6 razy po 200 zł przy każdej operacji i średnio raz raz w miesiącu wypłaca pieniądze z bankomatu poza granicami kraju. Najwięcej może taki klient zarobić w Eurobanku na “koncie prestige” – 472 zł,głównie dzięki odsetkom i zwrotowi 1% od wartości za zakupy kartą. “Dobre konto” w Millennium pozwala zarobić 396 zł. Co prawda aktywny zarabia się w rzeczywistości, aż 576 zł rocznie (uwzględniając 3% zwrot za zakupy kartą), ale 180 zł pochłoniają wypłaty z bankomatów zagranicznych. Podium zamyka Bank BGŻ gdzie aktywny klient wycisnąłby z konta nawet 600 zł rocznie, ale prawie połowę ponoszą opłaty za kartę debetową i wypłaty z bankomatów za granicą, co daje bilans 324 zł.

Podany raport pokazuje, że korzystanie z internetu się opłaca i im bardziej jesteśmy nowocześni i otwarci na korzystanie z usług bankowych tym więcej możemy zaoszczędzić, a w niektórych przpadkach nieźle zarobic. Dlatego zamiast kierowania się sercem i przywiązaniem do banku, w którym jesteśmy od lat przejrzyjmy oferty banków, kierujmy się rozumem, bo konkurencja i obecna sytuacja na rynku sektora bankowego zmobilizowała do wporwadzenia naprawdę ciekawych ofert i rozwiązań.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K.Malolepszy; Zdjęcie: berlin-pics/pixelio.de