Przyszłość OFE – jutrzejsza debata w Sejmie

Rząd w swoim jutrzejszym posiedzeniu ma zająć się między innymi raportem dotyczącym OFE – informuje portal www.onet.pl . Wybór ostatecznego wariantu zmian w systemie OFE nastąpi dopiero po konsultacjach społecznych zawartych w dokumencie propozycji. Mimo to, publiczny spór o przyszłość OFE rozgorzał już na dobre.

W ubiegłym tygodniu ministrowie pracy i finansów przedstawili raport “Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu”.

Zostało w nim zarekomendowane między innymi przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym oraz propozycja wypłat emerytur z otwartych funduszy emerytalnych. Zdaniem rządu, zmiany korzystnie wpływać będą na wysokość emerytur, a także zapewnią dopływ środków do gospodarki oraz obniżą poziom długu publicznego.

Minister finansów, Jacek Rostowski twierdzi, że powołanie OFE znacząco zwiększyło dług publiczny; gdyby w 1999 r. nie stworzono filara kapitałowego, to relacja długu publicznego do PKB kształtowałaby się na poziomie poniżej 40 procent.

Premier zapowiedział, że będzie udzielał wsparcia takim rozwiązaniom, które przyniosą jednoczesnie dwa efekty: decyzyjność obywatela w zakresie przysłości składek oraz takie ukształtowanie systemu, by nie zwiększało ono długu publicznego.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24    Zdjęcie: KRK Gerhard / Pixelio.de