Preferencje kredytowe

Jak podaje Express Bydgoski,  kobiety zaciągają kredyty na krótszy okres i mniejsze kwoty niż mężczyźni. Mają z góry ustalony cel, na który wydają pożyczkiDr E.Stola z warszawskiej SGGW, autorka raportu  o roli płci w podejmowaniu decyzji kredytowych uważa, że w polskim społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że rolą meżczyzny jest zapewnienie rodzinie środków do życia. Kobieta natomiast powinna zająć się domem i wychowywaniem dzieci.

Wydawać by się mogło, że równouprawnienie i konsumpcjonizm przyczyniają się do zanikania tego modelu rodziny, jednak dane statystyczne mówią inaczej. Dodatkowo, taki podział ról umacnia fakt, że mężczyźni zarabiają wiecej niż kobiety pracujące na tych samych stanowiskach.  Panowie są więc dla banków lepszymi klientami ze względu na ich lepszą zdolność redytową i skłonność do podejmowania ryzyka. Jak wynika z raportu, w Polsce to właśnie mężczyźni w wieku produkcyjnym, tj, w wieku 30-39 lat pożyczają najwięcej.  Klientów podzyższonego ryzyka, czyli osób, które z opóźnieniem spłacają swoje zobowiązanie wobec banku jest w całym kraju ponad 2 miliony. Mężczyźnia stanowią 55% z nich, a każdy ma zadłużenie sięgające 14165 zł.

Jak wynika z raportu InfoDług, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, dług polskich kredytobiorów wynosi 37,03 mld zł, czyli nieco więcej niż planowany na ten rok deficyt budżetowy Polski. Zaległości z spłatach mają zazwyczaj osoby, których długi nie są wysokie i mogłby zostać w miarę szybko uregulwane np. poprzez ograniczenie bieżących wydatków. Raty nie są spłacane przez 6 na 10 osób z zadłużeniem mniejszym niż 5 tys zł.

Podejście kobiet do kredytów zmienia się wraz z wiekiem – zaciągają one więcej kredytów między 46 a 55 rokiem  życia, czyli na kilka lat przed emeryturą. Natomiast panowie w tym wieku nie są już tak bardzo skłonni do podejmowania ryzyka. Jak zaznacza dr Emilia Stola, zadłużenie kobiety w średnim wieku jest zazwyczaj krótkoterminowe i związane z konsumpcją. Z badań przeprowadzonych w Polsce i na świecie wynika, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni spłacają kredyty  w terminie. Panie bardzo chętnie korzystają z kart kredytowych, a pożyczone pieniądze wydają głownie na zakupy. Z kolei panowie zaciągają kredyty na dom, mieszkanie lub samochód.

Krajowy Rejestr Długów przygotował raport „Polka kupuje świadomie”, z którego wynika, że tylko co czwarta kobieta sama podejmuje dezyzje związane z domowymi wydatkami. Ponadto, 6 na 10 kobiet woli obarczyć swojego partnera odpowiedzialnością za większe zakupy dyskutując z nim o planowancych wydatkach. Same natomiast podejmują decyje związane z zakupami jedzenia, ubrań czy środków czystości. Z raportu wynika również, że zaledwie co czwarta kobieta płaci sama za zakupy. Ponad połowa kobiet dzieli się kosztami z partnerem, a 17% przyznaje, że to mężczyzna finansuje zakupy. Jak podsumowuje Jakub Kostecki, wiceprezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów, raport ukazuje obraz kobiet, które w racjonalny sposób zarządają domowym budżetem i mężczyźni mogliby się wielu rzeczy od nich nauczyć.

Autor: M.Wojdaszko / Kredito24;  zdjęcie: Kurt F. Domnik  / pixelio.de