Preferencje kredytowe Polaków

Najnowsze badanie  Instytutu Homo Homini pokazuje, iż w bieżącym roku Polacy nie są skłonni do ponoszenia większych wydatków z domowych budżetów. Tylko jedna trzecia badanych oceniła, że w najbliższych miesiącach będzie zmuszona do głębszego sięgnięcia do własnych kieszeni. Za najczęstszą przyczynę większych wydatków ankietowani podawali między innymi remont domu bądź mieszkania oraz wakacyjny wyjazd. Znacznie rzadziej planowany jest zakup samochodu, organizacja dużej rodzinnej imprezy jak ślub czy komunia.

 

Większe wydatki rozważa mniej niż połowa zapytanych Polaków (40%); 19% ankietowanych planuje remont mieszkania lub domu, ponad 16 % w bieżącym roku wybierze się na wakacyjny wyjazd. Niemal 13% badanych potwierdziło, iż na pokrycie wydatków będzie niezbędne zaciągnięcie przez nich pożyczki. Jak pokazało badanie, Polacy w tym celu znacznie częściej udadzą się do banku (lub innej instytucji finansowej), niż do rodziny. Na zakup samochodu zdecyduje się  3,2 % badanych, organizację wesela, chrzcin czy komunii około 5,7%.

 

Portal www.bankier.pl informuje, iż wśród Polaków planujących jakiś większy wydatek niemal 13 % ma zamiar sfinansować go za pomocą kredytu, a tylko niespełna 6 proc. postara się o pożyczkę u rodziny bądź znajomych. badanych woli jednak skorzystać z własnych oszczędności (deklaruje to 40 % badanych) lub pieniędzmi otrzymywanymi na bieżąco – w ramach wypłaty, emerytury czy renty.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24            Zdjęcie: Mensi / Pixelio.de