Pożyczki gotówkowe zyskują kolejnych zwolenników

Jak donosi portal serwisy.gazetaprawna.pl , kolejne instytucje finansowe tracą klientów na rzecz firm pożyczkowych i banków specjalizujących się w kredytach na zakup samochodu. Wynika to z faktu, iż coraz więcej kredytobiorców jest skłonna zaciągać nieco droższe, krótkoterminowe zobowiązania, a niżeli kredyty na zakup samochodu oferowane przez banki. Spadek przychodów z tego tytułu spadł o prawie miliard złotych w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Raport sporządzony przez Komisję Nadzoru Finansowego jednoznacznie wykazał zmniejszone zainteresowanie kredytobiorców ofertą zobowiązań zaciąganych na zakup samochodu. Jeszcze w 2011 roku zadłużenie klientów z tego tytułu szacowano na 7 mld zł, jednak w ciągu dwóch lat, kwota ta zmalała o niemal 30 proc.

Takie nastroje sprawiają, że coraz więcej instytucji udzielających kredyty samochodowe, rezygnuje z świadczenia tego rodzaju usług. W ostatnim czasie dotyczy to także Banku BPH oraz Credit Agricole, które podjęły decyzję o rezygnacji z kredytów na zakup samochodu,  ze względu na zbyt małe zainteresowanie ofertą. Zauważa się, że coraz częściej czynnikiem kluczowym dla kontrahentów instytucji finansowych jest szybkość uzyskania dofinansowania, jak najmniejsza ilość formalności i dokumentów do wypełnienia, jak również wydatkowanie uzyskanych środków na dowolnie wybrany przez siebie cel.


Z drugiej strony banki, ,które są wyspecjalizowane właśnie w udzielaniu kredytów na zakup aut, szacują wzrost zainteresowania swoją ofertą usług. Według ich wyliczeń, pod koniec tego roku wzrost zapotrzebowania na oferowane przez nich usługi wzrósł aż o 15 proc. w porównaniu z poprzednimi miesiącami.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się tez pożyczki w Internecie. 

Co ciekawe, dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ukazują tendencję wzrostową sprzedaży samochodów. Wyliczono, że tylko w październiku popyt na auta wzrósł o 4,7 proc.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24  Zdjęcie: manwalk/ Pixelio.de