Pożyczka na prezent

Pożyczka-na-prezentNieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia są prezenty. Z roku na rok, Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na upominki dla najbliższych. Jednakże nawet trendy zakupowe ulegają zmianom, a Polacy coraz chętniej nabywają część produktów w Internecie. Raport Deloitte stanowi kompendium wiedzy na temat tego, na co w tym roku zdecydujemy się wydać swoje oszczędności.

Zaplanowane finansowanie świąt?

Jeszcze w roku ubiegłym,  nieco ponad 30 proc. Polaków deklarowało dokonywanie zakupów świątecznych za pośrednictwem Internetu. W tym roku liczba ta wzrosła już do 37 proc. , z kolei coraz mniej osób deklaruje chęć dokonania zakupów w tradycyjny sposób ( zaledwie 22 proc. ankietowanych- spadek o 9 punktów procentowch w porówaniu z rokiem poprzednim). Okazuje się, że coraz większa liczba kupujących ceni sobie wygodę i komfort wyboru towarów, które znajdą się pod bożonarodzeniową choinką. Jednocześnie Polacy zamierzają zakupić upominki opiewające na kwotę od 100 do 350 zł. Taki wynik jednoznacznie pokazuje, że zamierzamy w tym roku wydać mniej pieniędzy na podarunki.  Co ciekawe, niemal połowa ankietowanych przyznała, że prezenty nabywa zaledwie tydzień lub dwa tygodnie przed świętami.

Nadal większość Polaków zamierza sfinansować wydatki świąteczne z własnych oszczędności ( aż 78 proc. badanych). Okazuje się jednak, że 5 proc. osób biorących udział w badaniu zamierza skorzystać z pomocy finansowej oferowanej przez instytucje pożyczkowe oraz banki, a 19 proc.  osób chce sfinansować święta, korzystając z płatności kartą kredytową. Każdy, kto nie ma środków finansowych, a pragnie sprawić prezent najbliższej osobie, może wziąć udział w konkursie Kredito24. Wystarczy wejść na facebookowy profil firmy i podzielić się życzeniem najbliższej osoby. 20 najcieplejszych życzeń zostanie nagrodzonych.

Co znajdzie się pod naszą choinką?

Polacy coraz chętniej nabywają prezenty w Internecie. Prawie 40 proc. badanych przyznaje, że szybkość i komfort zakupu ma wpływ na wybór właśnie tego rodzaju zakupów, rezygnując z nabywania towarów w supermarketach, czy tradycyjnych sklepach. Jednocześnie najchętniej kupowanymi produktami w okresie świątecznym są perfumy i kosmetyki – 52,5 proc. osób deklaruje zakup tego rodzaju prezentu. Prawie 45 proc. ankietowanych pod choinką położy zabawki, a niemal 43 proc. Polaków sprezentuje najbliższym ubrania. Niemal jedna czwarta badanych przyznaje, że pod ich choinką znajdą się książki, a prawie 30 proc. zamierza nabyć akcesoria, w postaci zegarków i biżuterii. Okazuje się, że Polacy nadal niechętnie kupują bardziej kosztowne upominki. Nieliczni sprezentują swoim najbliższym sprzęt RTV i AGD, jak również gry komputerowe i płyty muzyczne.

Jak się okazuje, nasze wyobrażenia o świątecznym prezencie niekiedy odbiegają od rzeczywistości. Większość z aknietowanych przyznaje, że ucieszyłby ich upominek w postaci gotówki, zagranicznej wycieczki, czy też bonów zakupowych.