Postawa biurowa – czyli jak zadbać o kręgosłup w czasie pracy

Żyjemy w czasach, w których ludzie wydają się być zrośnięci ze swoimi urządzeniami. W pracy spędzamy osiem długich godzin przed ekranem służbowego komputera, po powrocie do domu, po obiedzie, oglądamy filmy czy seriale – znów przed monitorem. Wieczorem, umawiamy się na wyjście ze znajomymi przez komunikatory i portale społecznościowe. Z myszą w ręku, klawiaturą na kolanach zapominamy, że to nie komputer jest w życiu najważniejszy. Nasze zdrowie jest najwyższą wartością. Dlatego warto zadbać o dobrą postawę ciała, która w przyszłości nie będzie przyczyną poważnych problemów z kręgosłupem.

Ergonomia pracy przy komputerze

Pierwszym elementem, który trzeba odpowiednio ustawić to monitor. Najlepiej, by ekran umieszczony był w odległości ok. 45-75 cm od twarzy. Dla zdrowia oczu, nawet jeśli nosimy drogie okulary ze specjalnymi filtrami, powinniśmy unikać zbliżania twarzy do monitora i wpatrywania się w małą czcionkę z bliska. Klawiatura i mysz powinny być umieszczone tak, by ręce mogły pozostać oparte o biurko. Ciekawym rozwiązaniem są podkładki z żelową podstawką, która pozwala wygodnie trzymać nadgarstki Również wysokość krzesła ma ogromne znaczenie – zależy ona oczywiście od rozmiaru biurka, przed jakim siedzimy, jednak przyjmuje się, że należy ustawić siedzisko w taki sposób, aby kolana pozostawał zgięte zawsze pod kątem 90 stopni.  Krzesło jest jednak niezwykle istotne także z innego powodu.

Kręgosłup czyli część szkieletu do zadań specjalnych

krzesło-biur-postawa-plecy-kręgosłup-tanie-siedzenieTo o kręgosłup właśnie musimy szczególnie dbać, również siedząc przy biurku w pracy i w domu. Wybierając krzesło, powinniśmy zwrócić uwagę na kształt oparcia. Odpowiednie wyprofilowanie pozwoli uniknąć uciążliwego bólu pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Specjalnie dopasowane krzesła są jednak bardzo drogie – taki luksus może nas kosztować nawet kilkaset złotych. Dlatego warto zainwestować w inne, nieco tańsze rozwiązanie. Na rynku dostępne są poduszki lędźwiowe, które możemy swobodnie przyczepić do każdego fotela czy krzesła. Ich cena jest zdecydowanie bardziej rozsądna – za standardową poduszkę nie zapłacimy więcej niż 50zł. Wracając jednak do tematu samych krzeseł i ich funkcjonalności – koniecznie musimy zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości, poziomu odchylenia oparcia. Pozwoli to nam dopasować krzesło do naszych potrzeb i zapewnić wygodę w czasie dnia pracy. Unikniemy zmęczenia i uciążliwego uczucia dyskomfortu, który może towarzyszyć wieczornym obowiązkom domowym.

 

Odpowiednie wyposażenie biura w wygodne i przystosowane do ergonomicznej pracy wymaga wprawdzie relatywnie wysokich nakładów finansowych, jest jednak bezwzględnie konieczne, jeśli chcemy utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji. Wiele zależy też od nas samych – możemy zadbać o siebie również po wyjściu z pracy. Aktywność fizyczna może okazać się zbawienna nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale i samopoczucia. Nie trzeba od razu spędzać długich godzin na siłowni. Na początek wystarczą  spacery czy zabawa z dziećmi w ogrodzie. Czas spędzony na świeżym powietrzu, w ruchu, w połączeniu z odpowiednią ilością snu i zdrowym odżywianiem, pozwoli nam cieszyć się zdrowiem i zapomnieć o bólu pleców.