Pomysły na zakupowe oszczędności

Dzień wypłaty to dla wielu najwspanialszy dzień miesiąca. Dzień, w którym świat zmienia się na lepsze, słońce świeci jaśniej, ludzie są bardziej życzliwi i uśmiechnięci. Stan konta bankowego jest uosobieniem tych wszystkich wspaniałych rzeczy, które będzie można nabyć, ciesząc się z każdego zakupu jak dziecko. Ale, euforię i chęć wydania wszystkiego za jednym zamachem naprawdę warto zdusić już w zarodku. Szaleństwo jest potrzebne każdemu, jednak rozsądek też jest wskazany. Bo przecież bardzo łatwo, w czasie jednej wizyty w centrum handlowym, doprowadzić konto bankowe do stanu… rozpaczy.

Promocje, promocje wszędzie

Promocje, promocje wszędzieRozwiązaniem są więc przede wszystkim mądre zakupy. Przemyślane, zaplanowane, pozbawione spontaniczności, za to mające listę zakupów za towarzysza. To najprostszy sposób by na raz nie wydać za dużo. Ludzki umysł jest bardzo podatny na wszelkie bodźce z otoczenia. Sklepy bardzo dobrze o tym wiedzą i stają na głowach, by klientów otaczała feeria barw, zapachów i innych doznań sensorycznych. Nad tym, by wpłynąć na konsumenta, stale pracuje sztab ludzi, którzy doskonale wiedzą, jakimi trikami można wpłynąć na decyzję nabywcy. Lista w dużej mierze nas przed tymi zabiegami chroni – kupujemy wtedy tylko to, co jest nam rzeczywiście potrzebne, a nie to, co jest nam potrzebne według pracowników działów marketingu. I dzięki temu – oszczędzamy!

By nie wydawać zbyt dużo w czasie cotygodniowych zakupów, można też pokusić się o przeszukanie ofert promocyjnych sklepów. Do wielu polskich mieszkań rozsyłane są jeszcze tradycyjne gazetki promocyjne, reklamujące produkty w obniżonych cenach. Jeśli podejdziemy do tego metodycznie i rozpiszemy, w którym z dwóch najbliższych sklepów, który produkt jest tańszy, rozkładając tym samym zakupy na dwa miejsca, może się okazać, że w naszym portfelu zostanie dużo więcej pieniędzy, niż moglibyśmy przypuszczać. Mamy również propozycję dla miłośników aplikacji mobilnych. Aplikacja Listonic – mobilna lista zakupów, agreguje oferty promocyjne z różnych sklepów. Można je w niej nie tylko przeglądać – tworząc listę zakupów w swoim smartfonie, możemy od razu podejrzeć, w którym sklepie wpisany przez nas produkt jest najtańszy!

Targ zamiast hipermarketu

Nie wszyscy wiedzą, ale unikanie sklepów wielkopowierzchniowych również może być sposobem na zaoszczędzenie kilku groszy (a, jak głosi przysłowie: grosz do grosza, a będzie kokosza). Zamiana działu warzywnego w hipermarkecie na targ czy osiedlowy ryneczek, może okazać się zbawienna nie tylko dla naszego portfela, ale i zdrowia. Bardzo często kupowane w sklepach warzywa i owoce są droższe niż takie kupowane u handlarzy i zdecydowanie gorszej jakości – przemrożone lub spryskane preparatami, które pozwalają im przetrzymać dalekie podróże w kiepskich warunkach. Podobnie z mięsem i wędlinami, choć w tym wypadku oszczędność jest mniej oczywista. O ile ceny wędlin w firmowych sklepach mięsnych są niższe od tych, pakowanych próżniowo, dostępnych w marketach, o tyle mięsa są zwykle droższe. Droższe, ale z drugiej strony, możemy mieć więcej pewności, że nie zajmowały sklepowej półki od dawien dawna.

Na standardowych zakupach łatwo zaoszczędzić. Wystarczy odrobina rozsądku i troszkę sprytu, który pozwala dostrzegać szansę na oszczędności bez dodatkowego nakładu siły, energii czy czasu. Tym, którym marzy się chwila oderwania od rutyny i nutka szaleństwa w czasie cotygodniowych zakupów, polecamy szybkie pożyczki internetowe. Kredito 24 to najlepszy sposób na to, by od czasu do czasu urozmaicić wizytę w sklepie. I najrozsądniejszy.