Polskie firmy przodują w Europie Środkowo- Wschodniej

Według zestawienia 500 największych przedsiębiorstw w Europie Środkowo- Wschodniej, Polska wiedzie prym zarówno pod względem ilości firm, jak również pod względem najwyższego zysku netto oraz zatrudnienia. Aż 34 proc. podmiotów gospodarczych, które znalazły się w zestawieniu, pochodzi z Polski, a firma Coface wyróżniła 171 polskich przedsiębiorstw w sporządzonym przez siebie rankingu.

 

 

Z rankingu wynika, iż największą i najbardziej dochodową firmą w ubiegłym roku był PKN Orlen, a jego zysk wyniósł 29,5 mld euro. W porównaniu do węgierskiego koncernu paliwowego MOL, dochód Orlenu był aż o 60 proc. wyższy. Na trzecim miejscu znalazła się czeska Skoda Auto, a następnie Naftogaz należący do Ukrainy.

 

Jednocześnie portal biznes.gazetaprawna.pl donosi, iż polski koncert funkcjonuje stabilnie i spodziewane jest kolejne zwiększenie wartości przedsiębiorstwa. Co ciekawe, pierwszą pozycję w rankingu odnoszącą się do najwyższych zarobków, zajęła polska firma KGHM. Koncern miedziowy nadal oferuje najwyższe wynagrodzenie, choć ten wynik w porównaniu do roku poprzedniego jest i tak niższy o 57 proc. Tymczasem co do ilości osób zatrudnionych, prym wiedzie Poczta Polska, która zatrudnia 92 tys. osób.

 

Liczba polskich przedsiębiorstw, które zaliczane są do największych i najbardziej dochodowych w Europie Środkowo- Wschodniej rośnie z roku na rok. W poprzednim roku w zestawieniu było 159 polskich firm, co pokazuje, iż w zaledwie rok na polskim rynku zaistniało 12 nowych przedsiębiorstw.

 

Ogółem, łączny zysk polskich spółek to 234 mld euro, co stanowi aż 37 proc. obrotu podmiotów gospodarczych ujętych w zestawieniu firmy Coface. Pokazuje to, iz pomimo spowolnienia gospodarczego, polski system ekonomiczny rozwija się stabilnie i umacnia swoją pozycje na rynkach europejskich.

 

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl .

Autor: I.Kaczmarek / Kredito24   Zdjęcie: Petra Bork/ Pixelio