Polski złoty coraz mocniejszy?

Euro tanieje i niedługo może kosztować nawet poniżej 4 zł – prognozują analitycy portalu Money.pl. Polska waluta zyskuje na sile głównie dzięki wypowiedzi szefa Europejskiego Banku Centralnego – Mario Draghi. Planuje on skupowanie rządowych obligacji, co wywołało ogólną euforię na światowych rynkach finansowych. Pomocne są dodatkowo informacje o wolniej rosnącym polskim długu, jednak ekonomiści uważają, że nadmierny entuzjam jest na wyros, a złoty niedługo osłabnie.

Money.pl prognozuje cenę, zarówno na koniec wakacji jak i roku, walut takich jak dolar, euro i frank szwajcarski, który jest szczególnie istotny dla osób posiadających kredyt walutowy. Wartość złotego w stosunku do euro jest najmocniejsza od ponad roku. Kurs waluty europejskiej spada od maja i jest blisko poziomu 4 złotych. Tanieją również pozostałe waluty takie jak dolar (od maja stracił 7,7%. i zszedł do poziomu 3,26) a frank szwajcarski kosztuje (po stracie 7,4%) – 3,36 zł. Pozostaje pytanie czy wybierając się na wakacje do kraju w strefie euro powinniśmy poczekać z zakupem waluty. Prognozy analityków Money. pl pokazują, że kurs euro w najbliższym czasie będzie się wahał w pomiędzy 4 zł – 4,02 zł.

Udział w spodziewanym osłabieniu Polskiej waluty w najbliższych dniach może mieć też Rada Polityki Pieniężnej, w związku z planowaną obniżką stóp procentowych, które spowodują mniej korzystne warunki inwestowanie w Polsce. Decyzja ta może być spowodowana obawami o kondycję gospodarki krajowej. Pomimo wzrastającej sprzedaży detalicznej i spadającej stopy bezrobocia, spada tempo wzrostu PKB, które w pierwszym kwartale wyniosło 3,5%. W 2011 Polska gospodarka rozwijała się w tempie 4,3%. Ministerstwo finansów przyjęło na 2012 roku scenriusz wzrostu PKB na poziome 2,5% co zdaniem analityków jest i tak zawyżone. Tak więc hamująca gospodarka spowoduje osłabienie lutego pod koniec roku.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 Autor: K.Malolepszy, Zdjęcie: schi dreiucker  / pixelio.de