Polski rynek pracy. Gdzie można zarobić najwięcej?

Jak podaje Gazeta Prawna, w pierwszym półroczu 2012 najwyższe średnie wynagrodzenie otrzymywali pracownicy firm ulokowanych na Śląsku i średnie zarobki w przemyśle wyniosły tam aż 4437 zł. Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 3762 zł, a poziom płac był bardzo zróżnicowany w zależności od województwa. Najbiedniejsze rejony  to obszary rolicze, w których dominują małe i średnie przedsiębiorstwa, które też płacą minimalnie pensję.

Na wysokie średnie zarobki na śląsku miały w dużym stopniu wpływ górnicy, których przeciętne zarobki wynoszą niemalże 6,2 tys. zł. Wojewodztwo mazowieckie znalazło się na drugim miejscu ze średnim wynagrodzeniem 4326 zł. Wynik zawyża Warszawa, która od wielu przyciąga specjalistów, a przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wynosi tam blisko 4,8 tys. zł.

Na drugim końcu rankingu znajdują się głównie polskie regiony rolnicze, na czele z woj. warmińsko-mazurskim gdzie średnie wynagrodzenie wynosi niespłlna 3021 zł (1400-1300 zł niższe niż na Śląsku, czy Mazowszu). Znaczącą rożnicę można dostrzec też w firmach zlokalizowanych w województwach: zachodniopormskim, podkarpackim, podlaskim, czy świętokrzyskim. Pensje odbiegają tu od liderow o około 1100 – 1300 zł,

Na wysokość zarobkow istotny wpływ ma poziom bezrobocia i niskie płace występuja często w rejonach o wysokiej stopie bezrobocia. Co gorsza, według ekspertów berobocie będzie wzrastać, co jest związane z kryzysem w UE.

Tym samym dysproporcje w zarobkach mogą się nadal pogłębiać, a niskie pensje i wysokie bezrobocie będą więc wciąż powodować, że osoby najlepiej wyksztalcone z wysokimi kwalifikacjami będą opuszczać regiony najbiedniejsze.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: Kasia Malolepszy , Zdjęcie: © Ernst Rose/PIXELIO