Polski pracownik nadal jednym z najtańszych w Europie

Polski-pracownik-nadal-jednym-z-najtańszych-w-EuropieBadania Eurostatu wykazały, że koszt pracy polskiego pracownika w 2013 roku zdrożał o 20 eurocentów. Mimo to, pod względem ponosoznych kosztów pracy, Polska nadal plasuje się na szarym końcyu krajów europejskich. Za nami znalazły  się m.in. Węgry, Litwa i Rumunia.

Koszt godzinnej pracy polskiego pracownika to aktualnie średnio 7,6 euro. W porównaniu do roku 2012, wynik ten poprawił sie o 0,2 euro. Pomimo tendencji wzrostowej, należy podkreślić, iż Polska nadal znajduje się na końcu rankingu ponoszoncyh kosztów pracy w porównaniu do innych krajów europejskich. Za nami uplasowały się Węgry, które w tym roku odnotowały spadek kosztów, Łotwa, Litwa, Rumunia oraz Bułgaria.

Należy także podkreślić, iż pomiędzy Polską, a krajami, które przoduja w rankingu, istnieje bardzo duża różnica kosztów. Przykładem może być tutaj Szwecja, gdzie wartość ta wynosi 40,1 euro, czy Holandia, gdzie godzinowy koszt pracy to 34, 3 euro.

Jak zaznacza portal Puls Biznesu, tak słaby wynik Polski spowodowany jest przez niski poziom wynagrodzeń na polskim rynku pracy. Konkurencją dla Polski stały sie kraje, które w ostatnich latach borykały się z problemem kryzysu gospodarczego, takie jak Portugalia i  Grecja.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24    Zdjęcie: Konstantin Gastmann/ Pixelio.de