Polska złotówka uznana za najlepszą walutę w 2012 roku

Jak podaje portal www.forbes.pl, polski złoty i węgierski forint zostały uznane za najbardziej dochodowe waluty 2012 roku.  W ciągu minionego roku ich wartość wzrosła o 11% w stosunku do dolara. Zwłaszcza umocnienie forinta zdziwiło niektórych dealerów, którzy ze względu na zadłużenie Węgier i brak porozumienia rządu z MFW pozbywali się węgierskiej  waluty. Forint i złoty zostały uznane za najbardziej dochodowe m.in. ze względu na wysokie stopy oprocentowania na Węgrzech i w Polsce (odpowiednio 5,75% oraz 4,25%).

Dla porównania, stopa oprocentowania w Czechach wynosi 0,05%. Banki centralne Polski i Węgier należą do nielicznej grupy banków wschodzących rynków, które są za umocnieniem ich walut. Jak wyjaśnia „Financial Times”, jest to spowodowane tym, że oba kraje mają obecnie duży dług w walutach takich jak frank i euro, więc umocnienie się złotego i forinta zmniejsza koszt spłaty.

Specjaliści twierdzą, że polskie i węgierskie obligacje skorzystały między innymi na tym, że inwestorzy przestali się obawiać rozpadu strefy euro. Oprocentowanie polskich dziesięciolatek osiągnęło kolejny rekordowo niski poziom w ubiegłym tygodniu. Wsparciem dla węgierskiego forinta okazała się być grudniowa decyzja agencji Fitch, zmieniająca  perspektywę dla węgierskiego długu z negatywnej na stabilną.

Warto dodać, iż banki centralne Polski oraz Węgier należą do nielicznej grupy banków wschodzących rynków, które mimo luźnej polityki fiskalnej w USA godzą się na umocnienie ich walut. Poszczególne kraje Ameryki Łacińskiej i Azji, z myślą o ochronie eksportu podjęły działania przeciwdziałające umocnieniu się ich walut w następstwie ogłoszonej we wrześniu przez Fed trzeciej rundy QE.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: M.Wojdaszko / Kredito24,    zdjęcie: Thomas Klauer / pixelio.de