Polska inflacja w kwietniu – Najnowsze dane EUROSTATU

Biuro Statystyczne Unii Europejskiej (Eurostat) w swym najnowszym komunikacie podał wysokość Polskiej inflacji na kwiecień 2013. W ujęciu rocznym wyniosła ona 0,8 procent wobec 1,0 procent w marcu, w strefie euro w ujęciu rok do roku wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 1,2 procenta.

Dziennik Forbes informuje, że w ujęciu miesięcznym ceny w Polsce wzrosły o 0,3 procent, natomiast liczony przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik CPI w ubiegłym miesiącu wyniósł 0,8 procent rok do roku. W strefie euro w marcu ceny konsumpcyjne wzrosły w ujęciu rocznym o 1,7 procent. Wstępne oceny mówiły o tym, że kwietniowa inflacja wynieść miała 1,2 procent rok do roku.

Wskaźnik HICP jest zharmonizowanym wskaźnikiem cen konsumcyjnych, obliczanych wobec ujednoliconej metodologii EUROSTATU. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do badania inflacji HICP pochodza w głownej mierze z wydatków budżętów gospodarstw domowych oraz z wyników rachunków narodowych, a do CPI – tylko i wyłacznie z wydatków budżetów domowych.

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H.Mikulska / Kredito24    Zdjęcie: RK Thorn / Pixelio.de