Politycy chcą przewalutowania kredytów we frankach

Zarówno na scenie politycznej, jak i wśród niektórych kredytobiorców pojawił się pomysł prtzewalutowania kredytów zaciągniętych we frankach. Komisja Nadzoru Finansowego podkreśla jednak, że takie działanie na dłuższą metę uderzy w interesy dłużników, jak i budżetu państwa. Co więcej dla wielu niezrozumiały jest fakt zgłoszenia chęci pomocy osobom które zadłużyły się we frankach, kosztem wierzycieli zaciągających kredyty w złotówkach.

 
Szacuje się, że po wprowadzeniu w życie pomysłu wysuniętego przez część działaczy politycznych oraz kredytobiorców, spowodowałoby to straty banków na kwotę rzędu 45- 50 mld zł. Jednocześnie przewodniczący KNF uważa, że nie ma żadnych podstaw ku temu, by składać pozwy przeciwko bankom, które udzielały kredytów we frankach. Według niego instytucje finansowe zobowiązane były do informowania swoich klientów o ponoszonym ryzyku, a wielu z nich składało oświadczenia, w ktolrych wyrażali zgodę na zaproponowane warunki kredytowe.

 

Co więcej zwraca się uwagę na fakt, iż przyznanie przez sądy racji ewentualnym pozwom i zmuszenie instytucji finansowych do przewalutowania kredytów od daty ich zaciągnięcia, będzie przyczynkiem do ogromnych strat finansowych. Jak donosi portal finanse.wp.pl, według KNF wynikiem takiego działania będą wielomiliardowe staray nie tylko ze strony banku, ale także budżetu państwa i samych wierzycieli. Wiele banków mogłoby się znaleźć w bardzo złej sytuacji finanasowej, a wpływy z tytułu podatku CIT drastycznie zmalałyby.

 

Jednakże ocenia się, że taki scenariusz nie będzie miał miejsca z tego względu, że kredytobiorcy nadal płacą niższe raty, a niżeli w złotówkach. Dodatkowo, ich wierzytelności są najczęściej spłacane terminowo.

 

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek  / Kredito24  Zdjęcie: Petra Bork/ Pixelio.de