Polaków czekają głodowe emerytury?

Jak wynika z analizy GUS, wciąż wydłuża się wiek życia ludzi, przez co Polacy są dłużej skazani na życie na koszt ZUS. To wszystko może najprawdopodobniej doprowadzić do drastycznego obniżenia wysokości emerytur- nawet o jedną trzecią. Problem ten w szczególności dotknie aktualnych 30-latków.

 

 

Informacje sporządzone przez Główny Urząd Statystyczny jednoznacznie pokazują, że  przeciętni 65-latkowie żyją dłużej średnio o 17 lat, czyli do 82 roku życia. Jednocześnie okres ten wciąż się wydłuża, co sprawia, że obecni 30- latkowie będą żyć nawet 24 lata dłużej po przejściu na emeryturę.

 

Choć jak donosi portal finanse.wp.pl, pracownik, który za 37 lat przejdzie na emeryturę, będzie mógł liczyć na 1835 zł, to jednak okres wypłaty tej kwoty znacznie się wydłuży. W związku z tym zjawiskiem, wyliczona emerytura będzie najprawdopodobniej dzielona nie przez 16, lecz na 23 lata. Wynikiem takiego działania będzie pomniejszenie emerytury nawet do 1174 zł.

 

Warto podkreślić, iż z wynagrodzenia pracowniczego potrącana jest składka w wysokości 19,52 proc. To właśnie te pieniądze mają stanowić podstawę dla przyszłych emerytur, które mogą się okazać dla wielu niemal głodowymi.

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24  Zdjęcie: GG/ Pixelio.de