Polak w banku

Na zlecenie Deutsche Bank PBC został przygotowany szczegółowy raport zatytułowany „Portret finansowy Polaków 2012” dotyczący preferencji inwestycyjnych, korzystania z rachunków bankowych, kwestii oszczędzania i kredytów. Co mówi on o Polakach? Badanie (opublikowane na portalu www.money.pl pokazuje, że statystyczny Polak posiada jeden rachunek w banku. Jedynie 23,5 proc. badanych zadeklarowało posiadanie dwóch, a 9 proc. trzech lub więcej kont w banku. Jako najbardziej istotny czynnik skłaniający do wzboru takiego, a nie innego banku wskazany został brak konieczności uiszczania opłat za prowadzenie konta (54 proc. osób).

Zachętą do otwierania kolejnych rachunków są często korzystne warunki kredytu mieszkaniowego lub gotówkowego. Co ciekawe, spora część osób, które posiadają dwa lub więcej kont i tak aktywnie korzysta często tylko z jednego.

Żeby sprawdzić, jak wyglądają spontaniczne wybory Polaków zapytano o to, co by zrobili z dodatkowymi 5 tys. zł. Co roku najczęściej pojawia się deklaracja, że szybko by taką kwotę wydali. 28 proc. badanych odpowiedziało, że sfinansowałoby bieżące wydatki, 27 proc. – przeznaczyłoby tę kwotę na wakacje, a 14 proc.  – na zakup mebli lub remont. Ok. 13 proc. respondentów użyłoby tych pieniędzy do spłaty rat kredytów.

W raporcie poruszona została także kwestia kredytów. Okazało się, że jedynie 5 proc. badanych deklaruje chęć zaciągniecia w nowym roku kredytu, mimo że ponad połowa przyznaje, że pożyczka by im się przydała. Na pożyczkę badani decydują się najczęściej w sytuacji remontu (16 proc.) albo nagłych wydatków będących konsekwencją np. awarii sprzętu domowego (8 proc.).

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

 Autor: I. Kujawa/ Kredito24, zdjęcie: uschi dreiucker  / pixelio.de