Polacy zaczną oszczędzać?

Według analityków rynku finansowego, modyfikacja OFE zaproponowana przez polski rząd, nie będzie implikować większych zmian w kwestii oszczędzania. Zgodnie z ich sugestiami, nie są to wystarczające kroki, aby nakłanić Polaków do odkładania większych kwot pieniędzy. Według nich, takie zachowanie będzie można zaobserwować głównie wśród osób osiągających średni pułap zarobków.

 

 

Zgodnie z wyliczeniami Resortu Pracy, wkrótce kwoty odkładane przez Polaków na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego mają wzrosnąć. Stanie się tak za sprawą zaproponowanych zmian w ustawie, dzięki czemu na rachunkach miały by się znaleźć sumy 4,5 tys. zł. w ciagu roku. Jak donosi portal serwisy.gazetaprawna.pl , do tej pory było to zaledwie 4 proc. wynagrodzenia brutto. Podatek ulegnie także zmianie- z progresywnego PIT na ryczałtowy ( 10 proc. zasobów finansowych).

 

Jednakże eksperci twierdzą, że takie działania będą sprzyjać jedynie osobom, które osiągają śrdnie zarobki. Dla wielu jednak takie rozwiązanie nie będzie dostatecznym argumentem za oszczędzaniem. Mimo wszystko podkreśla się, że zaporponowane zmiany są dobrym symptomem na transformację w obowiązujących przepisach, jednakże nie w czasie, gdy zmalało zaufanie obywateli do instytucji finansowych oferujących różne formy oszczędzania.

 

Prognozy zapowiadające zatem, że w najbliższym czasie aż 60 proc. Polaków zacznie oszczędzać, mogą się okazać mżonkami. Co więcej zwraca się uwagę na fakt, iż zobowiązanie do płacenia podatku może dodatkowo wzbudzać niechęć. Jednocześnie według ekspertów, doskonałym rozwiązaniem byłoby rozstrzygnięcie kwestii potrącania przelewów dokonywanych przez małżonków od sumy wspólnych dochodów, ponieważ nierzadko zdarza się, że osoby niezatrudnione nie mają możliwości oszczędzania na emeryturę.

 

Dane z IKNF dotyczące wyników z I połowy 2013r. wykazały, że na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego zgromadzono 80 mln. zł.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek  / Kredito24  Zdjęcie: Thomas Klauer / Pixelio.de