Polacy pracują „na czarno“?

Polacy-pracują-na-czarnoKontrole przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy wykazały, że aż 18 proc. firm w Polsce, zatrudnia pracowników „na czarno“. Okazuje się, iż bez umowy było zatrudnionych 13,1 tys. osób. Jest to najwyższy wynik od 2007 roku i obejmuje 7,4 proc. osób, które zostały poddane kontroli.

 

Jak donosi portal kariera.pb.pl , fakt, iż wynik ten jest najwyższy w porównaniu do lat poprzednich, może być przede wszystkim spowodowany zwiększoną wykrywalnością tego procederu. Jeszcze w roku poprzednim, odsetek firm, które zatrudniały pracowników bez umowy wynosił 16 proc.

 

Mimo to taką sytuację tłumaczy się nie tylko wykrywalnością procederu, lecz jednocześnie recesją wśród polskich przedsiębiorstw. Podkreśla się, iż zatrudnienie więcej osób „ na czarno“ jest bezpośrednio powiązane ze wzrostem gospodarczym w kraju. Tym samym, w momencie poprawy koniunktury- maleje ilość osób zatrudnionych „ na czarno“ i odwrotnie.

 

Należy także podkreślić, iż polscy pracodawcy naruszają prawo nie tylko zatrudniając pracowników bez umów, lecz również zalegając z opłatą składek przeznaczonych na ubezpieczenie społeczne. Tylko w 2013 roku, problem ten dotyczył 27 proc. zatrudnionych.

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24  Zdjęcie:Petra Bork/ Pixelio.de