Polacy popierają członkostwo w UE

Polacy-popierają-członkostwo-w-UEWedług badań przeprowadzony przez Instytut GfK, aż 84 proc. Poalków popiera członkostwo kraju w Unii Europejskiej. Przeciwko integracji jest zaledwie 13 proc. respondentów. Badanie przeprowadzono na początku kwietnia bieżącego roku.

 

Jak donosi wprost.pl , analizie poddano  grupę Polaków powyżej 15 roku życia w dniach 3-6 kwietnia 2014 roku. Ankietowani zostali wybrani do badania na podstawie losowania z bazy PESEL.

 

Okazuje się, że 30 proc. respondentów jest przekonanych o słuszności przynależności do Współnoty, a 54 proc. badanych raczej popiera przynależność Polski do UE. Wśród przeciwników integracji Polski z Unią Europejską jest zaledwie 4 proc. osób, a 9 proc. badanych raczej nie popiera naszego członkostwa w UE. Największe poparcie odnotowano wśród młodych osób, a nieco niższe w grupie wiekowej 50- 66.

 

Jednocześnie warto podkreślić, iż największe poparcie odnotowano wśród osób z wyższym wykształceniem ( 85 proc.). Mimo to w pozostałych grupach członkostwo Polski w Unii Europejskiej popiera nadal w granicach 76- 89 proc. Większego wpływu na poparcie cżłonkostwa nie ma także przyznależność do określonej partii politycznej- bowiem większość osób sympatyzująca z dwiema najwiekszymi partiami politycznymi deklaruje, że popiera obecność Polski w UE.

 

Mimo to, raport przedstawiony przez TNS OBOP wykazał, że nadal 52 proc. Polaków jest przeciwna wprowadzeniu waluty euro w Polsce. Jak pisze portal wGospodarce.pl ,  aż 63 proc. osób twierdzi, że takie rozwiązanie będzie niekorzystne dla Polski . Za wejściem do unii monetarnej opowiada się 44 proc. respondentów. 22 proc. badanych uważa, że wprowadzenie euro w Polsce wpłynie korzystnie na gospodarkę, a 9 proc. ankietowanych uważa, że zmiana waluty nie będzie miała żadnego wpływu na stan polskiej gospodarki.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24  Zdjęcie: Stephanie Hofschlaeger / Pixelio.de