Polacy nadal zarabiają za mało

Polacy-nadal-zarabiają-za-małoRaport zrealizowany przez Uniwersytet Duisburg- Essen ujawnia, że płaca minimalna w Polsce nadal pozostaje jedną z najniższych na tle innych krajów Europejskich. 13 pozycja na liście państw UE z zarobkami opiewającymi na kwotę 387 euro pokazuje, że rozwój gospodarczy i wzrost płacy nadal nie ma większego odniesienia w porównaniu do najbogatszych państw na zachodzie kontynentu.

 

Jak donosi portal forsal, pierwsze miejsce w sporządzonym rankingu zajał Luksemburg, gdzie płaca minimalna opiewa na kwotę 1921 euro. Na następnych dwóch miejscach uplasowały się inne kraje beneluksu- Belgia oraz Holandia. Tam płaca minimalna waha się w granicach 1500 euro.

 

To, co może wzbudzać największe zainteresowanie to fakt, iż kraje, które dotknął kryzys finansowy takie jak Irlandia ( czwarte miejsce w rankingu), czy Hiszpania ( ósme miejsce), nadal pozostają w pierwszej dziesiątce państw pod względem wysokości uzyskiwanych przychodów. Przed Polską znalazły się także takie kraje jak Słowenia ( 789 euro), Malta ( 718 euro), Grecja ( 684 euro), Portugalia ( 566 euro), czy też Chorwacja, gdzie minimalny dochód to 405 euro.

 

Na ostatnich miejscach w rankingu uplasowali sie nasi wschodni roaz południowi sąsiedzi, tj. Estonia, Słowacja, Węgry, Czechy, Łotwa, Litwa, Rumunia oraz Bułgaria. Z kolei z początkiem 2015 roku, na terenie Niemiec zostanie także wprowadzona płaca minimalna. Tym samym zaledwie 6 państw przynależących do UE nie ustanowiło do tej pory płacy minimalnej.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24   Zdjęcie: GG Berlin/ Pixelio.de