Polacy coraz bardziej zadłużeni?

Polacy-coraz-bardziej-zadłużeni?Według danych szacunkowych, dług Polaków wzrasta z każdym rokiem. Jeszcze dwa lata temu wierzytelności opiewały na kwotę 7,5 mld zł, a już w roku poprzednim przekroczyły sumę 10 mld zł. Podkreśla się jednak, że kwota ta będzie wzrastać, ponieważ banki planują sprzedawać firmom windykacyjnym niespłacane kredyty hipoteczne.

Portal serwisy.gazetaprawna.pl donosi, że zadłużenia klientów coraz częściej są przekazywane nie tylko przez banki, czy firmy telekomunikacyjne, lecz także pozabankowe firmy udzielające pożyczek. Podkreśla się, iż firmom windykacyjnym przekazano także zlecenia na rekompensatę wierzytelności opiewających na sumę 12 mln zł.

Jednocześnie firma windykacyjna Kruk potwierdza, że ich inwestycje w ubiegłym roku wyniosły 370 mln zł, a nakłady były wyższe aż o 19 punktów procentowych. Zauważa się także zmniejszenie przeciętnej wartości wierzytelności, czego bezpośrednią determinantą jest 15 procentowy spadek w porównaniu z rokiem 2012. Pożyczki w Internecie zyskują na popularności, co sprawia, że szeroki wachlarz usług finansowych wpływa na powiększenie się długu Polaków.

Co ciekawe, wkrótce banki mogą zacząć sprzedawać nieuregulowane kredyty hipoteczne. Instytucje windykacyjne przyznają jednak, że metody ściągania długów pozostaną takei same, tj. rozłożenie zadłużenia na raty.

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24  Zdjęcie: Marko Greitschus / Pixelio.de