Początek roku szkolnego. Co to oznacza dla naszych portfeli?

 

Początek roku szkolnego to nielada wydatek dla rodziców jak podaje Gazeta.pl. Według szacunków same podręczniki na jedno dziecko to koszt średnio ponad 350 zł. Jednak nie są to jedyne koszty. Podręczniki są największym kosztem, zwłaszcza przeznaczone do nauki języków obcych. W przypadku pierwszoklasistów koszt ten jeszcze wyższy ponieważ pierwszaka należy wyposażyć dodatkowo w tornister, piórnik z wyposażeniem, zeszyty. Na kolejnych etapach edukacji podręczniki stają się jednak coraz droższe.

Warto jest rozważyć kupowanie używanych podręcznikó, które są nierzadko znacznie tańsze. Jak wynika z badań spośród 1150 badanych aż 33% wydało w zeszłym roku ponad 500 zł na podręczniki, a 32 % wydało w przedziale 300-500 zł. Ponad 40 % badanych kupuje podręczniki w księgarniach tradycyjnych. Coraz popularniejsze stają się zakupy w Internecie, których dokonało około 29% ankietowanych. Tylko 9,5%. kupuje używane podręczniki w antykwariatach jednak procent ten stale rośnie.

Rosnąca popularność używanych książek została dostrzeżona przez sieci handlowe i supermarkety, w tym należąca do Empiku księgarnia internetowa Gandalf.Firma zaproponowała swoim klientów nietypowe rozwiązanie odkupienia podręcznikó, które wcześniej u nich zostały zakupione. Książki muszą być w dobrym stanie. Odkup ten jest bezgotówkowym, a za książki odesłane przez klientów, które w ciąhu 2 tygodni zostaną wyccenione, księgarnia zapłaci niżkowymi na nowe tytuły. W następnym roku odkupione podręczniki zostaną odsprzedane w niższych cenach jako używane i muszą być zgodne z podstawą programową

Jednak książka to nie wszystko. Duży wydatek stanowią niezbędne do nauki artykuły szkolne. Według tych samych badań w zeszłym roku 40% ankietowanych wydało na nie między 100 a 200 zł, a 24% zapłaciło powyżej 300 zł. Badani najczęściej robią tego typu zakupy w supermarkecie (53 %), a 31% kupuje przybory w sklepach papierniczych. Tylko 7% w internecie. Co z wyposażenia jest najdroższe? Okazuje się, że piórnik (z wyposażeniem), którego cena sięga do 140 zł oraz plecak., którego rekordowe ceny sięgają nawet 900 zł.

Warto więc przemyśleć czy takie wydatki są nam potrzebne i czy nie lepiej przeznaczyć tą sumę na coś bardziej istotnego jak kurs językowy, czy wakacje. Zwłaszcza warte przeanalizowania są wydatki w przypadku kilkorga dzieci. Co należy zobić? Udać się do antykwariatu. Na jednym egzemplarzu można zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych, bądź poszukać w internecie szkolne książki również sprzedawane są taniej. Także nie dajmy się ponieść zakupowym szaleństwom i wydajmy nasze pieniądze rozsądnie. Za zaoszczędzone, weźmy dzieci do kina bądź teatru.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: K.Malolepszy; Zdjęcie: Thorben Wengert/pixelio.de