Po mały kredyt do instytucji pozabankowej

Zdaniem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, wartość pożyczek zaciąganych w instytucjach pozabankowych jest porównywalna do wartości najmniejszych kredytów gotówkowych udzielanych przez banki. Jak podaje portal www.gazetaprawna.pl, w ubiegły roku banki udzieliły około pół miliona kredytów w wysokości 800-2000 zł, których łączna wartość wyniosła 1,7 mld zł.

Według KPF łączna kwota pożyczek wypłaconych w roku 2011 przez instytucje pozabankowe wyniosła 1,8 mld zł. Pomimo braku ostatecznych danych za rok 2012, wartość rynku szacowana jest na 2-2,2 mld zł. Można jednak zauważyć, że od 2009 roku banki wypłacają coraz mniej kredytów w niskich kwotach-  w ubiegłym roku kredytów poniżej 1000 zł było zaledwie 11 tys. Według BIK rynek niskich kredytów konsumpcyjnych zmniejsza się bardzo szybko. Zdaniem Andrzeja Topińskiego, głównego ekonomisty BIK,  kredyty o niskich wartościach nie są dla banków opłacalne, dlatego wycofują się z tego segmentu działalności. Zyski nie są współmierne do kosztów jakie musi ponieść bank udzielając kredytu w małej kwocie.

Sytuację tą doskonale wykorzystują firmy pozabankowe oferujące krótkoterminowe pożyczki, a liczba osób korzystających z ich usług ciągle się zwiększa. Świadczy o tym m.in. rosnące zainteresowanie informacjami o potencjalnych klientach ze strony instytucji udzielających tzw. „chwilówek”. W 2011 roku firmy te praktycznie nie współpracowały z BIG, a w ubiegłym roku wykupiły 632 tys. raportów tylko w BIG InfoMonitor.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: M. Wojdaszko / Kredito24       Zdjęcie:  Dr. Klaus-Uwe Gerhardt  / pixelio.de