Pierwsza Komunia – jak wybrać tani i odpowiedni prezent

pierwsza-komunia-święta-niedrogi-prezent

Wprawdzie do maja jeszcze daleko, koniec marca to jednak idealny moment, aby zacząć myśleć o prezentach na Pierwszą Komunię Świętą. Wyzwanie przed gośćmi jest niemałe – znalezienie prezentu, który jednocześnie sprosta oczekiwaniom najmłodszych, będzie odpowiedni na oficjalną i odświętną okazję i nie zrujnuje domowego budżetu wujka i cioci, to zdecydowanie jedno z trudniejszych zadań.

Jak zatem rozwiązać ten problem? Najłatwiej jest przeprowadzić w tej sprawie małe, rodzinne śledztwo. Bardzo często rodzice są najlepszym źródłem informacji – chętnie zasugerują rodzinie, o jakich prezentach myśleć tak, by spełnić marzenia dziecka, przy jednoczesnym zachowaniu powagi właściwej tej szczególnej sytuacji. Jeśli tylko Joasia czy Staś zdają sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma Pierwsza Komunia Święta, można również ich podpytać, co chcieliby dostać na pamiątkę tego wydarzenia. Lepiej jednak nie ryzykować, jeśli mamy do czynienia z drugoklasistą, dla którego najważniejsze jest, by jego prezent był lepszy, nowocześniejszy niż te, które otrzymają koledzy.

Tanie, proste i sprawdzone

Jeśli chcecie zdać się na własną intuicję, warto przemyśleć rozwiązania tradycyjne, które wiążą się z bardzo niewielkimi kosztami. Siostrzenicy możemy kupić proste, srebrne kolczyki – ich ceny zaczynają się już od 30zł. Zestaw z łańcuszkiem i medalikiem będzie wprawdzie nieco droższy, ale nadal pozostaje relatywnie tanim pomysłem na prezent. Jeśli dziewczynka ma jakieś konkretne zainteresowania – uprawia jazdę konną, śpiewa czy tańczy w zespole, można spróbować poszukać czegoś, co wpisze się w jej pasję. Albumy ozdobne, czy książki związane z konkretną tematyką są na pewno droższe niż skromna biżuteria, ale na pewno nie zrujnują domowego budżetu. A dziecku sprawi dużo radości. Można również pomyśleć o prezentach edukacyjnych – program do nauki języka obcego, słowniki – na takie prezenty nie trzeba wydać dużo pieniędzy.

Chłopcom powinny spodobać się gadżety sportowe – można pokusić się o znalezienie na przykład koszulki lub piłki z autografem ulubionego sportowca. Będzie to pamiątka, która raczej nie trafi głęboko na spód szafy zaraz po zakończeniu uroczystego obiadu.

Komunijne zrób to sam

tani-prezent-pieniądze-zrób-to-samIdealnym prezentem nie musi być jednak coś, co można kupić w każdym sklepie centrum handlowego. Jeśli tylko dysponujecie odrobiną kreatywności i macie zdolności plastyczne, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować oryginalną, ręcznie robioną pamiątkę. Może to być na przykład album ze zdjęciami – z dzieciństwa, w otoczeniu rodziny, przyjaciół. Jego wykonanie będzie czasochłonne, ale jednocześnie niezwykle oszczędne – materiały papiernicze i wywołanie zdjęć to koszt kilkunastu – kilkudziesięciu złotych. A możecie być pewni, że nawet jeśli ośmiolatek nie doceni od razu wartości, jaką niesie za sobą taki dar, wróci do niego po kilku latach i z rozrzewnieniem wspominać będzie myślami do te magiczne chwile.

Pierwsza Komunia Święta to moment szczególny, to nie ulega wątpliwości. Coraz częściej jego wartość duchowa, wewnętrzna ustępuje niestety miejsca wkradającemu się wszędzie konsumpcjonizmowi. Dążenie do wartości materialnych zabiera cząstkę tego, co w majowe przedpołudnie powinno być najważniejsze – miłość, wiara i nadzieja. Wybierając prezent warto postarać się, by nawiązywał on do tych właśnie elementów, komercyjne aspekty życia pozostawiając na inne okazje.