Pesymistyczne dane GUS

Najnowsze dane dotyczące wyników polskiej gospodarki nie napawają optymizmem. Jak donosi portal wyborcza.biz, powołując się na informacje PAP, wskaźniki makroekonomiczne wskazują na pogorszenie koniunktury. Podobnie ponure nastawienie mają konsumenci, których oczekiwania i nastroje według serwisu ekonomia24.pl cechują się dużą dozą pesymizmu.

Opublikowane przez GUS dane dotyczące sprzedaży detalicznej w sierpniu, są jednak wyższe niż szacunki ekonomistów. Sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 5,8 proc., a w porównaniu z lipcem 2012 r., wzrosła o 0,1 proc. Według statystyk największą dynamiką charakteryzowała się sprzedaż produktów RTV i AGD oraz mebli. Obniżyła się natomiast sprzedaż prasy, książek oraz samochodów. Zmniejsza również liczba nowych zamówień w przemyśle – w porównaniu z sierpniem 2011 r., spadek ten wynosi 5,2 proc. Wskaźnik nowych zamówień jest niezwykle istotne dla prognozy przyszłej produkcji, ponieważ ukazuje popyt na wyroby i usługi.

Nie wzbudza entuzjazmu również sytuacja na rynku pracy. Bezrobocie w wolnym tempie, ale jednak rośnie z miesiąca na miesiąc i to pomimo wzrostu liczby ofert pracy, skierowanych przede wszystkim dla pracowników sezonowych. Pod koniec sierpnia w urzędach było już zarejestrowanych 1 mln 964,7 tys. osób, a więc o 0,1 proc. więcej niż w lipcu. Jak spodziewają się analitycy banku BZ WBK, tendencja ta w najbliższym czasie nie zostanie zahamowana i doprowadzi do wzrostu stopy bezrobocia powyżej 13 proc. pod koniec roku.

Pogarsza się również samopoczucie konsumentów, które opisuje bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), we wrześniu obniżył się o 3,5 pkt. proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca i wynosi -31,6. Jak wyjaśnia GUS, negatywne nastroje dotyczą przede wszystkim oceny przyszłej sytuacji gospodarczej Polski oraz stopy bezrobocia. Wskaźnik jest na zdecydowanie niższym poziomie niż miało to miejsce we wrześniu 2011 roku.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: Bartosz Kosiński, Zdjęcie: Julian Schräder/PIXELIO