Oszczędzanie mobilne – aplikacje

Żyjemy w czasach elektronicznych przyjaciół – urządzeń, które towarzyszą nam na każdym kroku. Smartfony są z nami wszędzie, cieszą się zz sukcesów, pocieszają, gdy powinie nam  się noga. Stały się stałym elementem codzienności, powiernikiem najskrytszych sekretów, który, gdy trzeba, wyciąga pomocną, choć elektroniczną, dłoń. Czy ich serca, pełne najróżniejszych aplikacji, mogą wspierać nas w… oszczędzaniu?

Na straży budżetu

Odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej! Istnieje szereg aplikacji, które pozwalają kontrolować domowy budżet i planować najważniejsze wydatki. Jedną z bardziej popularnych propozycji jest MoneyZoom. To program, który pozwala określić, na co wydajemy największe kwoty w miesiącu. Mechanizm jego działania jest prosty i, co oczywiste, by przynieść oczekiwany skutek, wymaga od użytkownika systematyczności i uczciwości. Po każdym bowiem zakupie – wszystko jedno czy będzie to transakcja w sklepie spożywczym, czy piwo kupione w czasie spotkania ze znajomymi, trzeba wpisać w aplikację sumę, która została wydana, z odpowiednią adnotacją, co do tego, co z nią kupiliśmy. aplikacje-promocje-oszczędzanie-budżet-wydatkiKażda pozycja jest odpowiednio klasyfikowana w domyślne grupy. Jest więc zarówno etykieta dla wydatków na jedzenie, kulturę, ubezpieczenia czy rachunki. Na koniec każdego miesiąca aplikacja generuje statystyki, które pokazują, na co wydaliśmy najwięcej i jaka to w sumie była kwota. Istnieje opcja dodawania przyszłych i zaległych płatności – aplikacja sama o nich przypomni. Warto zaznaczyć, że można wyznaczyć limit wydatków – w przypadku przekroczenia go, aplikacja wyda ostrzeżenie. Można je oczywiście zignorować i wydawać dalej, ale nie o to w oszczędzaniu przecież chodzi…

Ciekawe są również aplikacje, które pozwalają uporządkować setki paragonów, które warto zachować na wypadek reklamacji. Jest to na przykład „ToCoMoje” lub „Kwitki” – obydwie pozwalają na robienie zdjęć paragonom i porządkowanie ich dzięki przypisywaniu kategorii. Może okazać się to szczególnie przydatne w momencie, gdy będzie trzeba oddać zakupioną rzecz do reklamacji…

Łowcy promocji

Innym sposobem na oszczędzanie jest kupowanie tylko tego, co jest nam naprawdę potrzebne. Po to właśnie ktoś mądry wymyślił kiedyś listy zakupów – jeśli się ich trzymamy w czasie wizyty w sklepie, jesteśmy mniej podatni na promocje. Pomóc w stworzeniu list produktów niezbędnych może aplikacja Listonic. To świetny sposób, by listę zakupów mieć zawsze pod ręką i móc zapisać proszek do prania czy makaron w dowolnym momencie. Co więcej, twórcy aplikacji udostępnili w niej gazetki najpopularniejszych sklepów wielkopowierzchniowych, dzięki czemu możemy dodać pozycje bezpośrednio z nich.

Fanom zakupów polecamy również aplikację Kizzu. Pozwala ona śledzić promocje w ponad 100 polskich sklepach. Monitoruje punkty związane z żywnością, urodą, modą czy wystrojem wnętrz. Świetny sposób na to, by w czasie wizyty w centrum handlowym sprawdzić, do którego butiku naprawdę warto się udać.

Oszczędzanie to trudne zadanie. Może stać się łatwiejsze dzięki smartfonom – twórcy aplikacji starają się dbać o nasze portfele, pilnując, byśmy nie wydawali za dużo.

Gdyby jednak zdarzyło się, że w którymś miesiącu, mimo zainstalowanych oszczędzających aplikacji w smartofnie, wydaliście więcej, niż było to w planach, zawsze istnieje koło ratunkowe. Może być nim Kredito24, specjalizujące się w szybkich i tanich pożyczkach internetowych. To najlepszy sposób, by załatać chwilową dziurę w domowym budżecie.