Oszczędności Polaków

Najnowsze badania przeprowadzone przez ING- DiBa pokazują, że Polacy znajdują się w czołówce narodów, które oszczędzają najwięcej. Jesteśmy lepsi nie tylko od Niemców, ale także od Słowaków i Czechów. W sondażu (wyniki opublikowane przez Forbes`a) tylko 28% procent Polaków  przyznało, iż nie ma zgromadzonych żadnych oszczędności – tyle samo co Belgowie oraz Brytyjczycy (jednakże oni zarabiają kilkakrotnie więcej).

Europejska średnia wynosi 30 procent- taka sama liczba Niemców nie odłożyło pieniędzy. Powyżej średniej znaleźli się między innymi Czesi i Słowacy (odpowiednio 33 % oraz 36%). Również przyrost oszczędności w ubieglym roku daje powody do zadowolenia. 41 procent rodaków zadeklarowało, iż wartość zaskórniaków jest wyższa niż w latach poprzednich.

Największy odsetek ludzi, którzy nie zgromadzili oszczędności stanowi grupa w przedziale 18-29 lat (przede wszystkim studenci oraz osoby będące na początku swojej kariery zawodowej). Tendencja ta zmienia się wraz z wiekiem, poziomem wykształcenia, pozycją zawodową, a tym samym poziomem zarobków. W grupie wiekowej 40-49 lat, a więc wśród osób z ustabilizowaną sytuacją finansową oraz wyraźnie sprecyzowanymi planami na przyszłość,  gromadzenie środków z myślą o zabezpieczeniu w przyszłości zadelkarowała znacznie większa liczba osób.

Za bieżący stan rzeczy wg specjalistów odpowiada przede wszystkim kryzys gospodarczy, który z kolei determinuje stale rosnący strach o przyszłość.  Polacy coraz bardziej świadomie korzystają też z usług finansowych. Decyzja o wyborze określonego rozwiązania jest zazwyczaj poprzedzona dogłębną analizą korzyści i porównaniem z ofertą konkurencji. Decyzję o wyborze produktu finansowego podejmujemy, jeżeli spełnia on nasze oczekiwania. Należy dodać, że Polacy w ostatnich latach rozważniej podchodzą do oferty instytucji finansowych i decydują się na te rozwiązania, które w pełni będą wspierać ich w realizacji indywidualnych celów.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24      Zdjęcie; Benjamin Thorn  / pixelio.de