Opłata audiowizualna zamiast abonamentu – już niedługo to możliwe

Ministerstwo Kultury zakończyło już prace nad założeniami nowej ustawy medialnej i do końca wakacji przedstawi ją do konsultacji sejmowym ekspertom – podaje portal www.wp.pl. W praktyce oznacza to wprowadzenie opłaty audiowizualnej dołączonej do rachunku za prąd lub wg adresów pocztowych oraz rezygnację z obowiązkowego rejestrowania odbiornika i płacenia abonamentu.

 

Minister Bogdan Zdrojewski zapowiedział w swym wystąpieniu wprowadzenie opłaty audiowizualnej, co oznacza zniesienie abonamentu i obowiązków z nim związanych. Zadaniem Sejmu będzie ustalenie, która z proponowanych przez resort form jest zgodna z prawem. Do wyboru są dwie propozycje: opłata miałaby być wliczona do rachunku za prąd albo ściągana na podstawie bazy adresów pocztowych poszczególnych gospodarstw domowych.

 

Prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji popiera zmiany proponowane przez Ministerstwo. Rada wielokrotnie zaznaczała, że opłata mogłaby być niższa od aktualnej wysokości abonamentu. Według wizji KRRiT, opłata powinna być pobierana od każdego gospodarstwa domowego, z pominięciem osób ustawowo zwolnionych – za samo prawo do korzystania z usługi, jaką jest program mediów publicznych. Na wysokość opłaty nie miałaby wpływu liczba odbiorników w domu.

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24    Zdjęcie: B. Thorn / Pixelio.de