Odwrócona hipoteka: planowana zmiana przepisów?

W ostatnim czasie odwrócona hipoteka zyskuje na popularności wśród Polaków. Właśnie z tego względu zapowiadane są zmiany w obowiązujących przepisach, tak, by nie było wątpliwości co do regulacji tego rodzaju instrumentu finansowego, oferowanego przez banki. Dzięki wprowadzonej nowelizacji w dotychczas obowiązującym prawie, odwrócona hipoteka miałaby nie być mylona z umową dożywocia.

 

 

Odwrócona hipoteka to doksonała propozycja dla osób starszych, które pragną prowadzić samowystarczalne życie w jesieni swojego życia. Ta oferta finansowa skierowana jest do osób posiadających na własność nieruchomość. Podspisując umowę z bankiem, deklarują, że w zamian za wynagrodzenie współmierne do wartości posiadanego mienia, zgadzają się na przejęcie majątku przez daną instytucję finansową, z którą zawarły umowę.

 

Jednocześnie ten nowy instrument finansowy, nie doczekał się jeszcze regulacji w polskim prawie. Wkrótce to się może zmienić, ponieważ rząd przyjął już projekt zmian, dzięki którym odwrócona hipoteka nie będzie utożsamiana z umową dożywocia- donosi Komisja Nadzoru Finansowego. Zgodnie z zaproponowaną nowelizacją, odwrócona hipoteka w przyszłości może podlegać opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych.

 

Interesuje Cię pożyczka? Wejź na: : http://www.infofinanse24.pl/news/odwrocona-hipoteka-jak-kredyt#prettyPhoto

 

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24   Zdjęcie:chocolat01 / Pixelio.de