Odpowiedzialne pożyczanie

Odpowiedziale-pożyczanieKwestia odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy w Internecie jest jedną z najczęściej poruszanych w ostatnich miesiącach przez media i same firmy pożyczkowe. Marka Kredito24 bardzo chętnie angażuej się a akcje edukacyjne, które mają na celu szerzenie wiedzy finansowej, głównie z zakresu finansów osobistych oraz odpowiedzialnego pożyczania. Tym razem nasz artykuł ekspercki pojawił się na łamach portalu gf24.pl.

Firma pożyczkowa a bank

Wbrew obiegowej opinii, instytucje bankowe i pozabankowe znacząco się od siebie różnią. Jednocześnie można wyodrębnić inna grupę odbiorców kredytów w każdej z tej grupy. Do firm pożyczkowych trafiają najczęściej osoby, które w ogóle nei znajdą swojej zdolności kredytowej, lub mają świadomość tego, że nie są w stanei otrzymać wsparcia finansowego ze strony banku. Jednocześnie osoby trafiające na strony firm pożyczkowych najczęściej potrzebują gótówki natychmiast,w  czasie rzeczywistym, żeby uzupełnić braki finansowe i sfinansować nagłe, ważne potrzeby, jak na przykład naprawa samochodu, czy opłata rachunków. Banki wydając decyzję pożyczkową posiłkuja się głównie informacjami pochodzącymi z biur informacji kredytowej, które nie zawsze są aktualizowane na czas, przez co część konsumentów może czuć się pokrzywdzona. Z kolei firma Kredito24 do wydania decyzji kredytowej wykorzystuje 15 000 danych o kliencie, a każdy element tworzy układankę, jak w mozaice. Decyzja wydawana jest dzięki zaawansowanej technologii Big Data opartej na własnościowym, samodoskonalącym się algorytmie. Potencjalny pożyczkobiorca otrzymuje więc decyzję ekspresowo, w zaledwie kilka do kilkunastu minut. Jednocześnie tak udzielona informacja jest bardzo wiarygodna i zgodna z rzeczywistym statusem finansowym konsumenta. Firma Kredito24 wykorzystuje w tym procesie dane pochodzące z Internetowych źródeł, między innymi z portali społecznościowych oraz aukcyjnych. Jednocześnie klient ma możliwość zalogowania się do swojego profilu na Facebooku, przez co analizie poddawana jest sieć kontaktów oraz zachowania w sieci i szacowane są możliwości spłaty przyznanego zobowiązania. W zamian klient otrzymuej zniżkę na swoją pożyczkę. Dodatkowym atutem jest możliwość otrzymania środków na swoje konto w zaledwie kilka minut, dzięki współpracy z dostawcami natychmiastowych przelewów. Wnioski można składać 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu, a klient nie jest zmuszany do wypełniania dodatkowych formalności i oczekiwania w kolejkach.

Tajemnicze RRSO

Nadal tematem tabu pozostaje RRSO. Wiele osób albo nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia tego pojęcia, lub najzwyczajniej nie wie o jego istnieniu. RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli opłaty doliczane do pożyczki w związku z jej przyznaniem. Niestety część osób mylnie odczytuje znaczenie tego terminu. Wartość taka jak 2334% może wzbudzać niechęć i oburzenie. Pamiętajmy jednak, że jest to opłata doliczane w trakcie całego roku, a przecież krótkoterminowe pożyczki przyznawane są na maksymalnie 30-dniowy termin spłaty. Taką wartość należy zatem odpowiednio pomniejszyć, w zależności od czasu kredytowania. Ponadto należy podkreślić, iż RRSO jest terminem, który ma pomagać klientom w sprawdzaniu i porównywaniu ofert różnych firm pożyczkowych, przez co moga wybrać firmę, która oferuje najdogodniejsze warunki.

 

 

 

 

Edukacja finansowa

Z pewnością edukacja finansowa nadal pzoostanie jednym z najczęściej poruszanych tematów. Jest to potrzebne, w dobie zachodzących zmian w regulacjach prawnych pożyczek w Polsce. Nie można także ignorować wyników raportów i badań przeprowadzanych na konsumentach, które mówia same za siebie. Nadal większość z nas w ogóle nei spotkała się z terminem RRSO, lub nie wie, czym jest scoring kredytowy. W dobie dostępu do Internetu, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestia odpowiedzialnego pożyczania. Bowiem wiele instytucji zarówno rządowych, jak i poza rządowych przestrzega konsumentów przed oszustami, podającymi się za firmy udzielające pożyczek, przez co został zachwiany wizerunek tych instytucji.