Obniżka stóp procentowych

Jak podaje portal www.money.pl , obniżenie w dniu dzisiejszym głównej stopy procentowej  przez Radę Polityki Pieniężnej z 4,25 do 4 spowoduje, że rata kredytu w złotym będzie niższa nawet o 50 zł. Zdaniem Dariusza Winka, głównego ekonomisty BGŻ, taka decyzja jest potrzebna, ze względu na obecną sytuację gospodarczą Polski – słabnącą koniunkturę oraz spadający popyt. Jednak jak podkreśla, ludzie nie powinni się obawiać nagłego wzrostu cen.

Punktem spornym jest poziom cięć. Zgodnie z wynikami listopadowego głosowania, Marek Belka, prezes NBP, jest za głębszym cięciem kosztu pieniądza (w przypadku remisu w trakcie głosowania jest wiążący). Jednak inni członkowie nie są co do tego zgodni i zdaniem Dariusz Winka znacząco wpłynie to na decyzję jaka dzisiaj zapadnie. Paweł Cymcyk, manager komunikacji inwestycyjnej ING TFI, uważa, że obniżka może wynieść 25 punktów bazowych.

Według ekonomistów,  proces obniżki stóp procentowych, który rozpoczął się w listopadzie 2012 roku będzie trwał przynajmniej do połowy bieżącego roku. Dariusz Winek, a także analitycy z Societe Generale prognozują, że stopa referencyjna w lipcu będzie na poziomie 3,25-3,5 proc. Z raportu sporządzonego przez analityków z Societe Generale wynika, że w styczniu możemy spodziewać sie kolejnej obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych.  Poza tym, korzystne perspektywy inflacji, niższe ceny paliw i brak presji popytowej stwarzają korzystną sytuacje łagodzenia polityki pieniężnej.

Osoby, które są zainteresowane bezpiecznym oszczędzaniem nie mają jednak powodów do radości. Obniżka stóp procentowych wpłynie znacząco na oprocentowanie lokat, rachunków oszczędnościowych i obligacji skarbowych.  Michał Sadrak, analityk Open Finance, uważa, że banki będą chciały wykorzystać sytuację oferując klientom różnego rodzaju lokaty, które tylko z pozoru będą wyglądać atrakcyjnie. Może się bowiem okazać, że całkowity zysk z promocyjnej lokaty będzie w rzeczywistości niższy, bądź równy tradycyjnej.

Nie ulega jednak wątpliwości, że decyzja RPP o obniżeniu stopy procentowej jest dobrą wiadomością dla osób posiadających kredyty w złotym, gdyż zaowocuje to spadkiem miesięcznej raty. Stawka WIBOR 3M, która w lipcu 2012 roku kształtowała się na poziomie 5,14 proc., dziś wynosi 4,07 proc. Taki spadek jest odczuwalny w wysokości raty spłacanej przez posiadaczy kredytów hipotecznych, natomiast nie wszystkie banki od razu aktualizują swoje oprocenowanie. Może się wydawać, że decyzja RPP wpłynie na indeksy akcji, ponieważ zysk z lokat jest stosunkowo niski i spółki  mają lepszy dostęp do tańszych kredytów. Natomiast Paweł Cymcyk, uważa że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

 

 

Autor: Magdalena Wojdaszko / Kredito24,  zdjęcie: Rolf / pixelio.de