Obiżenie VATu i akcyzy? Czy ulga na żłobki?

Jak podaje Money.pl Opolscy działacze SLD chcą w ramach tworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej obniżyć podatek VAT i akcyzę. Ich zdaniem obniżenie tych podatków nie tylko ożywi gospodarkę, ale i zachęci młodych do zakładania rodzin bardziej. Uważają, że przyniesie do lepsze efekty niż proponowane ulgi na żłobki. 

Opolski Szef SLD, Piotr Woźniak oraz Andrzej Mazur, radny sejmiku z ramienia Sojuszu poinformowali o swoim pomyśle na konferencji prasowej. Ich zdaniem kwestia obniżenia podatku VAT i akcyzy powinna być jedną z osi Specjalnej Strefy Demograficznej, o którą ubiega się Opolszczyzna. Takie rozwiązanie według działaczy to „danie obywatelom do ręki wędki, a nie ryby”. Przeciwni są oni dopłatom i ulgom na żłobki czy przedszkola dla rodzin wielodzietnych. Jak komentują każdorazowe obniżenie podatków to więcej pieniędzy do rozporządzenia w domowym budżecie, a to rodzina, nie państwo wie najlepiej, czego potrzebuje. Sceptycznie też podchodzą do idei Platformy obywatelskiej, która chce obniżenia podatków. Zaznaczają, że najlepszym rozwiązaniem dla ratowania zapaści demograficznej w rejonie Opola byłobypołączenie pomysłu ulg i dodatków na żłobki czy przedszkola oraz uld dla przedsiębiorców (takie rozwiązanie proponuje marszałek) jak i ulg podatkowych sugerowanych przez SLD.

Według Mazura, chęć utworzenia ekonimicznej i demograficznej strefy specjalnej to wynik klęski z okresu sprawowania władzy na opolszczyźnie przez PO. Jego zdaniem należy skończyć z ulgami i dotacjami, gdyż społeczeństwo się przyzwyczai. Specjalna Strefa Demograficzna to projekt pilotażowy, który dotyczy utworzenia pakietu rozwiązań. Projekty te miały by działać przeciwko wyludzaniu się regionu i obejmowałby cztery pakiety: żłobkowo-przedszkolny, edukacyjny, pakiet praca oraz pakiet zachód słońca dla seniorów. Marszałek województwa nie odniósł się do pomysłów SLD.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K.Malolepszy; Zdjęcie: Benjamin Klack/pixelio.de