Nowelizacja ustawy o zasiłkach chorobowych

Prezydent Bronisław Komorowski we wtorek podpisał nowelizację ustawy, dzięki której urlopy macierzyńskie oraz zwolnienia lekarskie -wykorzystywane przez przedsiębiorców – będą naliczane do zasiłków chorobowych analogicznie w stosunku do osób, które są zatrudnione na umowę o pracę.

 

Przepisy, które obowiązywały do tej pory mówiły o tym, że pracownikowi przysługiwał zasiłek chorobowy będący równowartością wynagrodzenia, które ów zatrudniony miał otrzymać w przypadku przepracowania miesiąca kalendarzowego. Z kolei podstawę wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców naliczano według ilości przepracowanych dni w miesiącu.

 

Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta nowelizacją ustawy, wobec osób będących przedsiębiorcami będą stosowane zasady naliczania podstawy wymiaru zasiłku tożsame do tych obowiązujących zatrudnionych pracowników. Dzięki takiemu ujednoliceniu przepisów, ubezpieczeni przedsiębiorcy zostaną zrównani w prawie do urlopu macierzyńskiego i zasiłku chorobowego z pracownikami, podaje portal www. finanse.wp.pl.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24    Zdjęcie: GG. Berlin / Pixelio.de