Nowelizacja budżetu – możliwa, ale dopiero po połowie roku

 

Minister Finansów, Jacek Rostowski nie wyklucza nowelizacji budżetu – informuje internetowe wydanie dziennika Newsweek. Decyzja w sprawie ostatecznego kształtu budżetu zapadnie po pierwszej połowie roku. Minister dodał: Jeśli będzie taka potrzeba, to nie zawahamy się przed nowelizacją. To jest całkiem normalny instrument w tak niepewnych czasach . Deficyt budżetowy po marcu 2013 wyniósł 24 mld 452,7 mln złotych wobec deficytu planowanego na 2013 w wysokości 35 mld 565,5 mln złotych.

 

Na mniejsze wpływy do budżetu niż te przewidywane przez rząd ma wpływ między innymi spadek konsumpcji. Ekonomiści są natomiast zgodni co do tego, że założenia rządu w niektórych kwestiach były zbyt optymistyczne, zwłaszcza w przypadku rynku pracy i założenia ministerstwa finansów, że bezrobocie nie będzie rosło. Zdaniem niektórych specjalistów, konstrukcja tegorocznego budżetu miała na celu nie przede wszsytkim nie pogorszanie nastrojów społecznych.

 

Pierwsze dane z ostatnich pięciu miesięcy mówią, że zmiana założeń budżetowych może być jednak konieczna. Spadła konsumpcja, eksport oraz import- wpływy do budżetu są mniejsze niż zakładane. Rząd szacował także, że wpływy z podatku VAT wyniosą ok 126 mld zł (wobec dotychczaswowego wyniku 26 mld zł). Rząd założył początkowo, że wzrost gospodarczy wyniesie ok. 2,2 proc., ostatnio obniżył te prognozy do 1,5 proc.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24.pl   Zdjęcie: G. Altmann / Pixelio.de