Nowe przepisy w sprawie upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka może dotyczyć nie tylko przedsiębiorstw, lecz także osób fizycznych. Jednakże przepisy mówiące o tym były do tej pory dość surowe, przez co niewielka liczba osób mogła starać się o możliwość ogłoszenia takiego stanu. Taka sytuacja może ulec zmianie, ponieważ rząd chce wprowadzić zmiany do dotychczasowych przepisów o upadłości konsumenckiej. Jeżeli zmiany zostaną wprowadzone, o możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej będzie mogła się ubiegać znacznie większa liczba osób. 

 

 

W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, polskie przepisy nie pozwalają na ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dużą liczbę osób. Portal finanse.wp.pl donosi, iż w latach 2010- 2012 z takiej sposobności skorzystało zaledwie 50 osób na 2000 zgłoszeń. Jednocześnie w Niemczech z upadłości konsumenckiej rokrocznie korzysta od 2 do 3 tys. osób.  Natomiast w Wielkiej Brytanii nawet kilkadziesiąt tys. osób rocznie.

 

Co więcej, należy podkreślić, iż przepisy istniejące do tej pory nie ułatwiały życia dłużnikom- głównie działały na korzyść wierzycieli. Nowe przepisy miałyby zmienić takie realia w bardziej korzystne dla zadłużonych Polaków, których jest nawet 3 mln. Zwiększa się liczba osób, które nie płacą rachunków i zaciągają kredyty na poczet spłaty długów.

 

Zmiany polegałyby przede wszystkim na zmniejszeniu kosztów złożenia wniosku o upadłość konsumencką ( do tej pory był to wydatek rzędu 200 zł, a po wprowadzeniu nowelizacji przepisów miałby wynieść 40 zł). Ponadto prawo ma być mniej restrykcyjne, a ilość obowiązków, których należy dopełnić podczas całej procedury, ma zostać zminimalizowana.

 

Dzięki wprowadzonym zmianom w prawie, przepisy mają być bardziej przychylne wobec interesów konsumenta.

Interesuje Cie pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I.Kaczmarek/ Kredito24  Zdjęcie: GG/ Pixelio.de