Nowe programy pomocy de minimis: bezprecedensowa pomoc dla małych przedsiębiorstw

Jak czytamy w serwisie gazetaprawna.pl ministerstwo finansów w poprzednią sobotę zapowiedziało, że rząd planuje uruchomienie gwarancji kredytowych “de minimis”, które mają pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom (MSP). W roku 2013-2014 powinny one wynieść nawet do 60 mld zł. W czwartek dowiedzieliśmy się, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zamierza uruchomić program tzw. Portfelowa Linia Gwarancyjna (PLG) de minimis. Jak zapowiedziano na konferencji prasowej, jest to pierwszy tego typu program w Polsce. Potencjał owego programu to 30 mld zł rocznej gwarancji, co powinno generować około 50 mld zł akcji kredytowej.

Rzecznik prasowy BGK wyjaśnił, że “de minimis” to najłatwiejsza forma pomocy publicznej  dopuszczana przez prawo europejskie. Ma być ona dużą pomocą skierowaną do małych i średnich przedsiębiorstw. Jednorazowa kwota takiej pomocy, którą przedsiębiorca może uzyskać w ciągu trzech lat, wyniesie około 200 tysięcy euro. BGK podkreśla jednak, że w przypadku poręczenia lub gwarancji za wartość takiej pomocy przyjmuje się 13,33 procent, co oznacza, że maksymalna kwota gwarancji BGK uzyskana na jednego przedsiębiorcę w ciągu trzech lat może wynieść nawet 1,5 mln euro. Zgodnie ze słowami prezesa banku, PLG ma potrwać ona do dwóch lat.

PLG uruchomiona przez BGK ma objąć portfele kredytowe banków, które podpiszą w tej sprawie porozumienie z Bankiem Gospodarczym.  W pierwszym roku funkcjonowania programu koszt powinien być zerowy dla zainteresowanych. Będą również gwarantowane nowe kredyty na rzecz bieżącego finansowania. Okres gwarancji ma wynieść od dwóch lat i trzech miesięcy, a kwota gwarancji może sięgnąć nawet do 3,5 mln zł na pojedynczy kredyt. Jak zapewnia nas BGK na konferencji prasowej we czwartek koszty kredytu będą niższe niż rynkowe. Daniluk potwierdza, że atrakcyjną dla banków nowością będzie zasada, nieodwołalnych gwarancji i zapłaty na pierwsze żądanie banku w ciągu 15 dni. Umowy zawarte między BGK i bankami kredytującymi będzie zawierać limity roczne gwarancji, z których mógł skorzystać bank kredytujący.

Jakie korzyści ma przynieść kredyt przedsiębiorstwom, które się o niego starają? Wymieniane jest przede wszystkim. uzyskanie atrakcyjnego zabezpieczenia dla kredytów bez koniecznosci obciążania własnych aktywów. Banki z kolei uzyskają np. większą ochronę przed ryzykiem związanym z kredytami dla MSP. Aby PLG ruszyło konieczne są najpierw pewnezmianyi, tak jak np. zmiana ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne i wydanie stosownego rozporządzenia.

Emil Szwech (analityk Open Finance) powiedział PAP, nie jest przekonany, czy ta sytuacja,w której banki wstrzymują się z akcją kredytową dla MSP i gwarancją BGK  spowodują, że banki złagodzą kryteria udzielania kredytów. Analitycy dobrze jednak ocenili koncepcję, zgodnie z którą limity gwarancyjne przydzielane przez BGK bankom beda podzielone na poszczególne branże.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: K.Jankowska, Zdjęcie: Gerd Altmann  / pixelio.de