Niskie koszty pracy w Polsce

Niskie-koszty-pracy-w-PolsceNiemiecki urząd statystyczny Destatis sporządził raport dotyczący kosztów pracy ponoszonych w poszczególnych krajach europejskich. Poraz kolejny okazuje się, że Polska znajduje się „w ogonie“ Europy, a na pierwszych pozycjach nadal pozostają kraje skandynawskie i państwa beneluxu.

 

Wyliczeń dokonano przez zsumowanie przychodów brutto oraz pozapłacowych kosztów pracy. To, co może wzbudzać największe zdziwienie, to fak, jak duże zróżnicowanie pozostaje pomiędzy krajami znajdującymi się na początku rankigu, a tymi, które zamykają stawkę.

 

Jak donosi portal biztok.pl, Na pierwszym miejscu znalazła się Szwecja, gdzie ponoszony godzinny koszt pracy to 180 zł. Tymczasem w Bułgarii, która zajmuje ostatnie miejsce w rankingu, koszt pracy opiewa na kwotę 15 zł. Z kolei Polska uplasowała się na jednym z przedostatnich miejsc ( koszt pracy to nieco ponad 30 zł). Za nami znalażły się takie kraje jak Łotwa, Litwa, Rumunia oraz Bułgaria.

 

Co ciekawe, na wyższych pozycjach znalażły się takei państwa jak Węgry, czy Czechy- tam ponoszony godzinny koszt pracy oscyluje na poziomie 33- 43 zł.  Na pierwszych miejscach w rankingu- zaraz za Szwecją- znalazły się Belgia, Dania, Luksemburg oraz Francja. W przypadku Niemiec koszt pracy wynosi 131 zł. Tym samym należy odnotować ponad 4-krotną różnicę kosztów pomiędzy Polską, a naszym zachodnim sąsiadem.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24    Zdjęcie: Marko Greitschus / Pixelio.de