Niewielkie podwyżki emerytur

Zapowiadane przez rząd podwyższki emerytur od przyszłego roku, niestety nie przekroczą wartości 2, 14 proc. Co więcej podkreśla się, iż waloryzacja nie wpłynie na poprawę jakości życia emerytów, ponieważ w tym samym czasie nastąpią podwyżki cen towarów i usług. Jednocześnie podwyżka, która będzie miała miejsce w przyszłym roku będzie jedną z najniższych w ciągu ostatnich lat.

 

 

Portal finanse.wp.pl podkreśla, że jeszcze w 2009 roku waloryzacja emerytur wyniosła aż 6, 1 proc. Różnica zatem jest dość duża, bo oscyluje na wartość prawie 4 proc. Z kolei w 2010 roku waloryzacja wynosiła 5 proc.

 

Podkreśla się, że znaczny wpływ na taką sytacuję będzie mieć wzrost płac oraz inflacja. Jednocześnie koszt waloryzacji wyniesie 3, 56 mld zł. Mimo tego, że oszczędności z waloryzacji z 2012 roku wyniosły około miliarda złotych, rząd nie przychylił się do prośby związkowców OPZZ, o zwiększenie tych nijniższych emerytur. Tym samym, po wprowadzonych przez rząd zmianach, do każdej emerytury zostanie doliczone zaledwie 51 zł netto.

 

Zapowiadane podwyżki cen, które mają wynieść 2,4 proc. będzie zatem wyższa, a niżeli waloryzacja emerytur. Tym samym ceny pochłoną podwyżke emerytur, a zmiany z pewnością w żaden sposób nie będą odczuwalne dla 7 milionów mieszkańców Polski, którym przysługują renty i emerytury.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24  Zdjęcie: GG/ Pixelio.de