Nawet 70% dopłaty do mieszkań – walka gmin o młodych trwa

Walka o zatrzymanie młodych na terenach gmin trwa w najlepsze – podaje portal www.gazetaprawna.pl . Wśród pomysłów znajdują się między innymi dopłaty do mieszkań, działki, czy granty finansowe z tytułu prowadzenia własnej firmy. Zdają sobie bowiem sprawę z tego, że bez obecności młodych osób na terenach gminnych, część samorządów będzie bardzo trudno się utrzymać.
Z powodu wyludnienia oraz migracji zarobkowej część gmin boryka się z trudnościami natury demograficznej. By uniknąć kłopotów, samorządy sięgają po niecodzienne metody takie jak między innymi pokrywanie części kosztów wykończenia mieszkania w ramach systemu TBS. Cena jednego metra kwadratowego wyniesie około 2750 zł, ale mieszkańcy będą musieli pokryć jedynie 30 % ceny. Takie rozwiązanie wprowadzone zostało między innymi przez 40- tysięczny Bolesławiec (woj. Dolnośląskie).
Na inny pomysł wpadli samorządowcy z gminy Kępice (woj. pomorskie). Prowadzony jest tam program „Biznes dla Młodych”, finansowany częściowo z budżetu unijnego. Grupą docelową są tam młodzi ludzie w wieku 18-24 lata, którzy muszą stanowić przynajmniej 60% chętnych. Spośród zgłoszonych osób, gmina wybrała 36, które wzięły udział w szkoleniach. Każda z nich natomiast będzie mogła otrzymać bezwrotną dotację inwestycyjną w maksymalnej kwocie 40 tysięcy złotych.
Dotychczas najgłośniejszą inicjatywą podjętą przez samorządy walczące z wyludnianiem jest projekt specjalnej opolskiej strefy demograficznej. Projest jest już praktycznie gotowy, w chwili obecnej trwają prace nad poprawkami tak, aby mógł on wejśćw życie w przyszłym roku. Władze województwa zaproponowały między innymi wypłacanie comiesięcznego dodatku w wysokości 1,6 tys złotych na każde nowo narodzone dziecko przez pierwsze dwa lata jego życia. Do pomysłu sceptycznie podchodzą natomiast resort pracy i polityki społecznej oraz resort gospodarki.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24 Zdjęcie: Q.Pictures /Pixelio.de