Nauka to potęgi klucz

Wykształcenie, choć na rynku pracy liczy się coraz mniej, stało się koniecznością. Dokument potwierdzający ukończenie studiów wyższych, kiedyś prestiżowy, dziś jest codziennością i zwieńczeniem naturalnej ścieżki, którą podążają młodzi ludzie po ukończeniu liceum. Czy jednak każdy wie, czego pragnie i co powinien wybrać?

Uniwersytet? Politechnika?

Wybór uczelni i kierunku studiów nie należy do najłatwiejszych. W Polsce jest coraz więcej uczelni – zarówno publicznych jak i prywatnych, które kuszą abiturientów swoją ofertą edukacyjną. Wśród uczelni publicznych wyróżniamy trzy typy: uniwersytety, politechniki i uniwersytety medyczne. Te pierwsze to uczelnie w najbardziej tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Proponują przede wszystkim najbardziej popularne kierunki – prawo, filologie, filozofię, dziennikarstwo, zarządzanie, marketing, ale też biologię, ochronę środowiska, fizykę czy informatykę. Zasadniczo programy studiów są skupione bardziej wokół teorii niż praktyki. Politechniki natomiast są w zasadzie przeciwieństwem – to przede wszystkim uczelnie techniczne, przygotowujące studentów do wykonywania zawodu związanego na przykład, z energetyką, elektroniką, wzornictwem czy technologią produkcji. Są też kierunki, które pokrywają się z ofertą uniwersytetów, są one jednak postrzegane jako bardziej wartościowe z uwagi na praktykę i techniczne podejście i wiedzę wykładowców. W przypadku obydwu uczelni, cykl studiów ma dwa etapy: pierwsze trzy lata to licencjat – by je ukończyć, należy napisać pracę licencjacką i przystąpić do egzaminu końcowego. Kolejne dwa lata to już magisterka, której zakończeniem jest obrona napisanej pracy. Wyjątkiem jest na przykład prawo – studia na tym kierunku to studia jednolite magisterskie, co oznacza, że trwają nieprzerwanie 5 lat.

Studia w Polsce są bezpłatne – nawet jeśli równolegle jest się studentem dwóch kierunków, nie trzeba uiszczać żadnych opłat. A w zasadzie prawie żadnych, trzeba się bowiem liczyć z drobnymi kosztami na początku (wydanie legitymacji) i przy zakończeniu (opłata za dyplom). Podanto, jeśli nie zaliczy się jakiegoś egzaminu, a chce się kontynuować naukę, można wziąć tak zwany „warunek” – warnkowe dopuszczenie do kolejnego semestru. Taka przyjemność, w zależności od uczelni, kosztuje ok. 500zł.

Opłaty za studia pobierają prywatne uczelnie wyższe. W Warszawie na przykład, rok nauki to niemały wydatek – koszt waha się między 3900zł a nawet 7 500zł.

Co po studiach?

Co po studiach?Dyplom magistra nie daje jednak niestety gwarancji znalezienia dobrej pracy w zawodzie. Dlatego bardzo często studenci decydują się na kontynuowanie nauki na różnych kursach i szkoleniach. Coraz więcej jest programów certyfikacji zawodowych, które są przepustką do wysokich stanowisk w międzynarodowych korporacjach. Marketingowcy na przykład mogą zdobyć prestiżowy Diploma in Professional Marketing brytyjskiego The Chartered Institute of Marketing. Udział w rocznym programie jest wprawdzie kosztowny, bo trzeba za niego zapłacić blisko 20 000zł, jednak uzyskany dyplom stanowi silną kartę przetargową w rekrutacji do wymarzonej organizacji.

Jeśli dyplom publicznej uczelni CI nie wystarcza i marzysz o uzyskaniu prestiżowego certyfikatu, który potwierdzi Twoją wiedzę i umiejętności, a nie udało Ci się odłożyć całej kwoty, zwróć się do Kredito24. Szybka pożyczka internetowa to szansa na spełnienie marzeń.