Najwspanialsze i najdziwniejsze muzea świata

Im bliżej lata, tym gęściej wypełniają się kalendarze tych, którzy nie lubią za bardzo siedzieć w domu i zagrzewać miejsce na kanapie przed telewizorem. Z każdym weekendem rośnie liczba atrakcji, eventów, koncertów, wystaw czy warsztatów, w których można wziąć udział samodzielnie czy z grupą dobrych znajomych. Jedną z takich inicjatyw, skupionych wokół kultury, jest Noc Muzeów, w czasie której można podziwiać muzealne eksponaty zupełnie za darmo. Zasługuje ona na szczególną uwagę, gdyż odbywa się równolegle w 120 krajach Europy.

Prekursorem całej akcji był Berlin, który zaprosił swoich mieszkańców do nocnego zwiedzania muzeów już 19 lat temu – w 1997 roku. Niedługo później kulturalnych wycieczek nocą pozazdrościł mu Paryż i Amsterdam. Polska dołączyła w 2003 roku, kiedy to na nocne zwiedzanie turystów zaprosiło poznańskie Muzeum Narodowe. Rok później drzwi o nietypowej godzinie otworzyły obiekty muzealne w Krakowie. Obecnie cała Europa w jeden z majowych weekendów ożywa kulturalnie nocą i wspólnie podziwia dzieła sztuki i nie tylko, biorąc przy tym udział w specjalnie przygotowanych atrakcjach różnego typu – od sztucznych ogni po występy taneczne.

Oczywiście, warto odwiedzić rodzime muzea w czasie tej szczególnej nocy, chociaż dobrze jest przyjrzeć się bliżej tym z innych krajów.

Najsłynniejsze muzea, największe zbiory

Bez wątpienia w tej kategorii na prowadzenie od dawien dawna wysuwa się paryski Luwr ze swoimi zbiorami ze wszystkich epok. To prawdziwa kopalnia wiedzy o historii, historii sztuki. Świetnym uzupełnieniem jest oczywiście Wersal. Niemalże po sąsiedzku, w Rzymie, a w zasadzie w Watykanie, znajdziemy prawdziwą perełkę. Muzea Watykańskie trzeba odwiedzić choć raz w życiu – to nie ulega wątpliwości. To bez wątpienia najwspanialsze i najbogatsze zbiory na świecie – ilość złota, dawka piękna i liczba zbiorów zachwycą każdego. Mówi się, że gdyby przeciętny odwiedzający miał poświęcić choć chwilę uwagi każdemu z wystawionych eksponatów, na spacer po salach musiałby poświęcić co najmniej osiem lat.

Najsłynniejsze muzea, największe zbioryKolejnym punktem na muzealnej mapie jest bez wątpienia Londyn i słynne British Museum, w którym zgromadzono bezcenne eksponaty z czasów prehistorycznych. Sztuka ludów starożytnych może oczarować nawet tych, którzy na co dzień tak odległymi dziełami się nie interesują.

Dzieła sztuki i drogocenne przedmioty zgromadzone przez carycę Katarzynę możemy natomiast podziwiać w Rosji, w Sankt Petersburgu. Ermitraż zachwyca płótnami najznamienitszych malarzy w historii sztuki.

Na pewno warto odwiedzić również czeską Pragę. Często słyszy się, że w zasadzie całe to miasto jest jednym wielkim muzeum i nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Na szczególną uwagę w czasie zwiedzania na pewno warto zwrócić na zamek na Hradczanach – z zamkowego dziedzińca rozciąga się niesamowity widok na miasto. Oczywiście, dobrze jest również zajrzeć do Muzeum Narodowego – zgromadzone zbiory z pewnością zachwycą każdego.

Oryginalność przede wszystkim

Muzea to nie tylko sztuka, malarstwo czy rzeźba. Coraz częściej stałym punktem na mapach turystycznych stają się te, które zgromadziły dość oryginalne zbiory. W Kalifornii na przykład możemy odwiedzić Muzeum Asfaltu, we Włoszech Muzeum Lodów, a w Hiszpanii Muzeum Pojazdów Pogrzebowych. Ci, którzy szczególną sympatią darzą dania ze słoniną, powinien udać się do Lwowa i odwiedzić tamtejsze muzeum tego mięsa właśnie. Miłośnicy kiełbasy powinni swoje kroki skierować w stronę Berlina – muzeum Kiełbasy czeka z otwartymi ramionami.  W Indiach turyści mogą zwiedzać Muzeum Toalet (co tak naprawdę w odniesieniu do Indii wcale nie jest takie dziwne).

 

Tych, którzy ze sztuką obcują rzadko zachęcamy z całego serca, by wybrali się do muzeum, nie tylko w najbliższy weekend, w czasie Nocy Muzeów. Wbrew pozorom taki spacer po salach wypełnionych wspaniałymi eksponatami, pamiętającymi bardzo odległe czasy, może być świetny sposobem na oderwanie się od pędu rzeczywistości.