Moda na rowery w Polsce.

Jak podaje Polskanarowery.sport.pl nasi rodacy coraz chętniej korzystają z systemu miejskich rowerów. Jest to system oferowany przez Nextbike dostępny 2 Wrocławiu, Opolu, Poznaniu i Warszawie. Rowery cieszą się popularnością i jest już prawie 100 tysięcy zarejestrowanych użytkowników oraz pół miliona wypożyczeń. Pierwszy z systemów rozpoczął się w czerwcu 2011 i na wypożyczonych rowerach Polacy przejechali łącznie milion kilometrów.

Średnia statystyczna trasa przejazdu Nextbike’u w każdym z miast wynosiła 2 km i trwała niewiele ponad 20 minut. Nextbike jest to bezobsługowa wypożyczalania rowerów działająca na razie w 4 miastach. Na ulice każdego dnia wyjeżdza 1500 rowerów, które wypożyczane są około 5 tyś razy. Przewiduje się, że liczba wypożyczeń wzrośnie, zwłaszcza kiedy z wakacji wrócą studenci. Od marca warszawski system wzbogaci się o kolejne 1000 sztuk. Statystyki pokazują, że rower w miastach to dobre rozwiązanie biorąc pod uwagę przestrzeń miejską. Mieszkańcy chętnie korzystają z jednośladów, gdyż jest toszybki, tani a przedewszystkim ekologiczny środek transportu. Rowery cieszą się największą popularnością w trakcie godzin porannych oraz wieczorem.

Rower jest zwłaszcza dobrym rozwiązaniem w centralnych punktach dużych miast, gdzie są problemy z parkowaniem, ograniczenia dla ruchu samochodowego oraz strefy płatnego parkowania. Korzyści z wdrożenia takiego systemu w każdym z miast nich są niezaprzeczalnem gdyż oznacza mniejsze natężenie na drogach, ograniczenie emisji spalin i hałasu oraz więcej miejsc parkingowych. Jest to również dowód na strategię gospodarki przestrzennej miasta, która stawia na zrównoważony rozwój i ekologię poprzez nowoczesne rozwiązania. Jak pokazują statystyki firmy Nextbike ludzie chcą poruszać się na rowerach jeżeli mają do tego stworzone warunki. Pokazuje to też jak niedoceniany potencjał tkwi w budowie systemów roweru publicznego i infrastruktury. Aby osiągnąć sukces należy też rozwijać bazę rowerów. In więcej stacji i rowerów tym bardziej spektakularny sukces.

 

Autor: K.Malolepszy; Zdjęcie: Thorben Wengert/pixelio.de