Milioner na emeryturze? To możliwe!

Jak podaje Rzeczpospolita, żeby zostać milionerem sensownie zainwestować odkładane co miesiąc 400 zł przez 45. Eksperci szacują, że obecni nastolatkowie otrzymają emerytury w wysokości 28–32 % ostatniej pensji. Zależy to oczywiście od struktury demograficznej kraju, finansów państwa jak również ogólnoświatowej sytuacji gospodarczej. Główny wpływ na wysokość emerytur miały ubiegłoroczne zmiany w systemie emerytalnym takie jak zmniejszenie składek 7,3 do 2,3 proc.

Spowodowało to sytuację , w której większość pieniędzy, obecnie wpłacanych do OFE i trafia do ZUS służy do finansowania świadczeń obecnych seniorów. Tak więc, aby zapewnić sobie odpowiednio wysoki standard życia na emeryturze, trzeba dodatkowo oszczędzać. Nawet niewielkie kwoty odkładane stosunkowo odkładane wcześniej przyniosą lepsze efekty. Wszystko to dzięki procentowi składowemu. Wystarczy, że oszczędzimy 200 zł na miesiąc i będziemy lokować te pieniądze ostrożnie ze stopą zwrotu 5 % w skali roku, to za 15 lat zgromadzimy około 35 tys. zł, a po 40 latach nawet 100 tys. zł. Przedstawione sumy są realne do osiągnięcia i  skorygowane o wskaźnik inflacji, który wynosi średnio 2,8% rocznie w długim okresie.

Warto inwestować jednak bardziej ryzykownie np. w surowce takie jak złoto bądź akcje. Daje to szansę na wyższy zysk. Wiąże się to oczywiście z niebezpieczeństwem poniesienia strat, jednak im dłuższy czas, tym mniejsze ryzyko. Obrazują to dokładniewyniki funduszy akcji, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat zarobiły średnio 130% pomimo bessy w latach 2008 – 2009. Dla porównania bezpieczniejsze produkty, np. fundusze obligacji skarbowych, zyskały w tym czasie średnio 74 %.

Można też skorzystać z programów stsematycznego oszczędzania, takicj jak: BPH TFI, Pioneer Pekao TFI, TFI PZU, ING TFI oraz Skarbiec TFI. Założenie jest takie, że z biegiem lat w portfelu maleje udział instrumentów ryzykownych. Chodzi o to, aby tuż przed emeryturą ewentualna bessa nie uszczupliła przez lata wypracowanego kapitału. Bo odrobienie strat mogłoby być trudne. Często funkcjonują one w ramach indywidualnego konta emerytalnego (IKE) lub indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Jak widać możliwości na zostanie miliorem jest sporo. Decyzja, co do formy oszczędzania jest indywidualna i zależy od możliwości finansowych oraz chęci/odwagi poniesienia ryzyka. Jednak nawet drobne oszczędzanie może znacznie poprawić nasz standard życia na emeryturze.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K. Malolepszy, Zdjęcie: Thorben Wengert/pixelio.de