Liczba przelewów dokonywanych w europejskiej walucie rośnie

Krajowa Izba Rozliczeniowa podała, że w kwietniu miesięczna liczba przelewów krajowych dokonywanych w euro przekroczyła milion sztuk. Wartość przelewów sięgnęła niemal 6 mld euro. Taki wynik zanotowano po raz pierwszy w historii.

 

Portal Forbes informuje, że w ramach systemu rozliczeniowego ELIXIR przetworzono ponad 130 milionów przelewów krajowych (wartość sięgnęła 322,6 mld złotych), do daje 5,1 procentowy wzrost względem marca. W komunikacie podano: porównując dany miesiąc roku, liczba przelewów krajowych rozliczonych przez KIR w systemie ELIXIR w kwietniu 2013 r. wzrosła o 5,7 proc., w porównaniu do tego samego okresu w 2012 r.

 

Eksperci zaznaczyli również, że w kwietniu po raz pierwszy w historii, miesięczna liczna transakcji przetworzonych w systemie EuroELIXIR  przekroczyła milion sztuk. W porównaniu z rokiem 2005, gdy system te n wystartował, w całym roku przetworzonoe zostało 544 tys. transakcji.

 

Krajowa Izba Rozliczeniowa jest instytucją infrastrukturalną polskiego sektora bankowego, odpowiedzialną za prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami.

 

Autor: H.Mikulska / Kredito24       Zdjęcie: Lupo / Pixelio.de