Liczba patentów wzrosła w Polsce o 22%

Szacuje się, że liczba wniosków patentowych z Polski, które zgłoszono do Europejskiego Urzędu Patentowego (EUP) w 2014 r., wyniosła 701. Względem 2013 r. daje to rekordowy wzrost o 22%. Według liczby zgłoszeń na milion mieszkańców wskaźnik ten wyniósł dla Polski 12 w porównaniu z 10 w 2013 r. Tym samym, Polska zanotowała największy progres wśród krajów europejskich w dziedzinie zgłoszeń patentowych.opracowywanie patentow-wynalazki-biologia

Wśród wniosków z Polski pięć wiodących obszarów technologii to: inżynieria lądowa, technologie medyczne, technologie informatyczne, procesy termiczne i maszyny specjalne. Największy wzrost odnotowano w takich kategoriach jak technologie medyczne (z 2% do 7% zgłoszeń obecnie) oraz technologie informatyczne (z 5% do 6%). Najwięcej wniosków patentowych wpłynęło z takich firm jak Patents Factory Ltd. (22 wnioski), International Tobacco Machinery Poland (17) oraz szkoły wyższej – Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa (15).

W zeszłym roku EUP zanotował całkowity wzrost liczby zgłoszeń patentowych o 3,1% do 274 tys. Natomiast jeśli chodzi o wnioski z 38 krajów członkowskich EPO, wzrost ten wyniósł 1,2%. Oprócz Polski największe wzrosty liczby zgłoszeń odnotowano w następujących państwach: Słowenii (12,6%), Holandii (9,1%), Portugalii (7,6%), Turcji (6,2%) oraz Wielkiej Brytanii (4,8%).

Polska nadal kiepska w patentach

Polska usytuowała się na 27 pozycji spośród wszystkich państw na świecie zgłaszających patenty do EUP, oraz na 13 w rankingu państw Unii Europejskiej. Wskaźnik na milion mieszkańców pozostał jednak nadal znacznie poniżej średniej Unii Europejskiej, gdzie liczba zgłoszeń na milion mieszkańców wyniosła 131. Wśród europejskich liderów znalazły się kraje takie jak: Niemcy (31 647) – 3 pozycja na świecie, Francja (12 873) i Holandia (8 104).

Ponad jedna trzecia wniosków pochodziła z Europy, natomiast pozostałe z innych części świata. Najwięcej wniosków patentowych zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych i ich liczba wyniosła 71 745 oraz Japonii – 48 657.

Jak wygląda procedura uzyskania patentu?
procedura uzyskania patentu-zlozenie wniosku

Patent interpretuje się jako rozwiązanie techniczne, które jest nowe, posiada poziom wynalazczy i nadaje się do przemysłowego wykorzystania. Europejskiego zgłoszenia patentowego może dokonać każda osoba fizyczna lub prawna i przedłożyć stosowny wniosek. Zgłoszenia takie przyjmowane są w Europejskim Urzędzie Patentowym oraz m.in. Urzędzie Patentowym RP, w przypadku obywateli polskich lub polskiej osoby prawnej. Uzyskanie patentu wiąże się z prawem do wyłącznego korzystania z danego wynalazku przez określony czas i na określonym obszarze.

Europejskiego zgłoszenia patentowego można dokonać osobiście, pocztą, faksem oraz elektronicznie w jednym z trzech języków urzędowych EUP (angielskim, niemieckim lub francuskim). Osoby dokonujące zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP mogą to uczynić w jęz. polskim, jednak będą zobowiązane do przedłożenia tłumaczenia swojego zgłoszenia na język urzędowy EUP w ustawowym terminie.

Europejskie zgłoszenie patentowe powinno obowiązkowo zawierać opis wynalazku, który chcemy opatentować, jedno lub więcej zastrzeżeń patentowych, rysunki, skrót oraz podanie o udzielenie w/w patentu na formularzu opracowanym przez EUP.

Więcej informacji na temat procesu dokonywania zgłoszeń patentowych można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Ile kosztuje uzyskanie patentu?

Po dokonaniu europejskiego zgłoszenia patentowego, w ciągu jednego miesiąca należy wnieść na konto EUP następujące opłaty:

  1. Opłata za zgłoszenie:

oplaty za patent-potrzebne fundusze

– w przypadku zgłoszenia w formie elektronicznej – 120 EUR

– w przypadku zgłoszenia na nośniku papierowym – 210 EUR

  1. Opłata za poszukiwanie – 1285 EUR
  2. Opłata za szesnaste i każde następne do pięćdziesięciu zastrzeżenie patentowe – 235 EUR
  3. Opłata za pięćdziesiąte pierwsze i każde następne zastrzeżenie patentowe – 580 EUR

Nie mam funduszy!

Opłaty w przypadku europejskiego zgłoszenia patentowego nie należą do najtańszych. Ograniczają cię fundusze, potrzebujesz zastrzyku gotówki w pierwszej fazie rozwoju twojej działalności? W takiej sytuacji możesz liczyć na solidną i sprawdzoną firmę, którą jest Kredito24. Sprawdź nasze pożyczki na start i już nigdy więcej nie martw się o kłopoty finansowe!

Często to nie koszty jednak, ale brak świadomości w społeczeństwie i długi czas oczekiwania na patenty, gdyż aż 39 miesięcy (20 miesięcy w przypadku szybszego postępowania w uzasadnionych wypadkach), sprawiają, że wiele naukowców nie decyduje się na opatentowanie swoich dzieł.

Dlaczego warto jest opatentować?

Dokonałeś jakiegoś odkrycia i zastanawiasz się czy warto jest je opatentować? Bardzo ważne jest opatentowanie odkrycia jeszcze przed opublikowaniem wyniku badań. Dzieje się tak dlatego, że jak już ukaże się publikacja, staje się ona własnością publiczną i każdy może z niej korzystać, a tym samym z rozwiązania, które zostało opisane. Patent daje gwarancję, że jeśli ktoś będzie chciał to odkrycie wykorzystać czy skomercjalizować, to będzie musiał zapłacić stosowne tantiemy wynalazcy bądź instytucji, która go zatrudnia.

Czasami dochodzi do absurdalnych sytuacji, że polscy naukowcy sprzedają opracowane rozwiązania za granicę za kwoty, które wydają im się w tym momencie uzasadnione. Następnie, firmy zagraniczne jednak odsprzedają technologię polskim przedsiębiorcom zarabiając na tym ogromne pieniądze. Dochodzi do paradoksalnej sytuacji, w której pochwały i zyski trafiają w ręce pośredników, a nie naukowca, który dokonał odkrycia. Bierze się to poniekąd z niewiedzy niektórych naukowców ile warte są ich wynalazki.

Nie opatentowali i stracili miliony!

Można by pomyśleć, że osoby stojące za wielkimi wynalazkami dorobiły się niewyobrażalnej fortuny. Jednak nic bardziej mylnego! Nie wszyscy z nich bowiem pomyśleli o opatentowaniu swoich wynalazków. Laszlo Biro – twórca długopisa, Daisuke Inoue – stworzył pierwszą wersję karaoke, Aleksiej Pajitnow – opracował grę Tetris, która osiągnęła olbrzymi sukces na całym świecie (100 milionów pobrań w wersji na telefony komórkowe), czy Douglas Engelbart – twórca myszki do komputera, to tylko kilka przykładów osób, które musiały zadowolić się blaskiem swojej chwały.milionerzy-zyski z patentow

Innowacyjne pomysły

Przedstawiamy kilka najbardziej innowacyjnych rozwiązań wszechczasów, które zostały zaprojektowane i opatentowane przez polskich wynalazców i biją rekordy popularności na świecie.

Kostka arkady – urządzenie opatentowane przez Adriana Arkadę z Nowej Soli służące do rekonstrukcji paznokci. Osoby, które utraciły paznokieć musiały wcześniej czekać kilka miesięcy na jego odbudowanie. Teraz ten czas skrócił się do 30 minut.

„Pływający” fotelik samochodowy – projekt Janusza Liberkowski, polskiego inżyniera pracującego w Krzemowej Dolinie w Kalifornii. Fotelik został zaprojektowany w taki sposób, aby dziecko leżało w kapsule składającej się z dwóch półkul włożonych jedna w drugą i mogło swobodnie „pływać” we wszystkich kierunkach.

Kamizelka kuloodporna – wynalazek dwóch Polaków, Jana Szczepanika oraz Kazimierza Żeglenia. W kamizelce kuloodpornej energia pocisku była pochłaniana w kolejnych warstwach jej tkaniny. Testy potwierdziły, że tkanina wykazała odporność na kule zdolne przebić żelazną blachę.

 

Chodzi ci po głowie jakiś pomysł, chcesz coś zaprojektować, spróbować swoich sił jako wynalazca? Zawsze możesz liczyć na pomoc finansową Kredito24. Sprawdź naszą ofertę, a przekonasz się, że jest najlepsza na rynku!