LIBOR od nowa

Szykują się zmiany w sposobie ustalania stopy kredytu międzybankowego LIBOR. Jak donosi portal ekonomia24.pl, powołując się na informacje PAP, skala nieuczciwych praktyk dotyczących obecnej formy kształtowania LIBOR-u jest na tyle duża, że są one niezbędne. LIBOR (London Interbank Offered Rate) to podstawowa stopa odniesienia światowych rynków finansowych, stanowiąca bazę dla ustalania wartości wielu innych instrumentów finansowych, w szczególności oprocentowania kredytów i depozytów. 

Ustalana jest przez banki stowarzyszone w organizacji BBA (British Bankers’ Association). Banki same przedkładają wyceny oparte na analizie kosztów, jakie musiałyby ponieść, pożyczając sobie nawzajem. Skalkulowane wyceny ogłaszane są rynkom finansowym przez firmę Thompson Reuters. Procedura oparta jest na zaufaniu, jednak ostatnimi czasy przestała być przejrzysta. W szczytowym okresie kryzysu, banki wolały zaniżać wyceny, aby zwiększyć swoją wiarygodność i upewnić rynki o swoje finansowej stabilności. Od poziomu LIBOR-u w dużej mierze zależą także premie traderów na rynkach finansowych. W sytuacji gdy zarówno banki, jak i traderzy oczekiwali niskiej stopy kredytów międzybankowych, istniała duża pokusa manipulacji. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku banku Barclays, ukaranego grzywną w wysokości 290 mln funtów za nieuczciwe praktyki i dopuszczenie się manipulacji.

Według raportu przygotowanego przez FSA (Financial Services Authority), brytyjskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego, konflikt interesów był od początku wbudowany w system. Brytyjski regulator usług finansowych zaleca odebranie BBA nadzoru nad ustalanie stopy LIBOR,  przede wszystkim ze względu na brak skutecznej kontroli. Dyrektor zarządzający FSA proponuje przekazanie nadzoru w ręce innych podmiotów, które zobowiązane byłyby do wprowadzenia nowych zasad postępowania i regularnego kontrolowania fixingu. Raport przedstawia również pomysł utajnienia na 3 miesiące wrażliwych danych, aby uniemożliwić matactwa, oraz postuluje wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla osób dopuszczających się manipulacji.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor:Bartosz Kosiński, Zdjęcie: Marko Greitschus/PIXELIO