Kto się może ubiegać o kredyt? Prognozy zmian na 2013 rok

Portal www. Ekonomia24.pl podaje, iż nadchodzącym roku przewidywane są obniżki rat kredytów hipotecznych. Zmiany obejmą jednakże tylko osoby, które mają już zaciągnięte zobowiązania, nie będą natomiast dotyczyly osób chcących się zadłuży. Bankowcy nie przewidują obniżek marż kredytowych.

Co więcej, grono potencjalnych kredytobiorców ma się skurczyć, w efekcie także może okazać się, że finansowanie zakupu nieruchomości pieniędzmi z banku może okazać się nawet droższe niż obecnieć. Większość banków zapowiedziało na dzień dzisiejszy zakończenie promocji kredytów hipotecznych. Do końca roku klienci mogą składać wnioski o udzielenie kredytu w ramach rządowego programu „Rodzina na swoim”. Eksperci przewidują, iż spowoduje to znaczną stagnację na rynku.

To z kolei doprowadzi do pogorszenia sytuacji dla potencjalnych klientów banków zainteresowanych udzieleniem kredytu hipotecznego. Sytuacja ta poprawić się może po wdrożeniu programu „Mieszkanie dla młodych” – jednakże w chwili istnieje tylko jego ogólny zarys; wejście w życie poprzedza zaś długa ścieżka legislacyjna. Do programu będą się kwalifikowały jedynie mieszkania z rynku pierwotnego. Analitycy przewidują, iż przyszły rok będzie upływał pod znakiem złotego – finansowanie kredytów w europejskiej walucie będzie trudniejsze; we franku szwajcarskiej zaś praktycznie niedostępne.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor H.Mikulska/ Kredito24, Zdjęcie Petra Bork  / pixelio.de