Kryzys jest coraz silniej odczuwany przez polskie rodziny

Najnowsze badania Indeksu Genworth pokazują iż tylko jedno na sto polskich gospodarstw domowych jest stabilne finansowo (wyniki opublikował portal www.finanse.wp.pl). Wedle tego wskaźnika, Polska wypada w zestawieniu dużo słabiej niż pogrążona w kryzysie Hiszpania.

Polska gospodarka jako jedyna w Europie uniknęła recesji. Nie uchroniło to jednak przed faktem złego oceniania stabilności finansowej przez polskie gospodarstwa domowe – w ubiegłym roku były pełne obaw o przyszłość i określały swoją sytuacją jako niestabilną. Wśród państw, które pojawiły się w zestawieniu jedynie Grecja, Portugalii i Włoszech panują gorsze nastroje niż w Polsce.

Średnia europejska wynosi 33 punktów., polski wynik kształtuje się na poziomie 13 punktów, natomiast państwa z czołówki zestawienia – Norwegii czy Szwecji  pochwalić się mogą aż 67 punktami. Ekonomiści podkreślają, iż nie sam poziom wskaźnika jest ważny, a trend obserwowanych zmian. Wartość tego wskaźnika dla naszego kraju od 2008 roku systematycznie spada – co z kolei oznacza spowolnienie tempa wzrostu płac, zatrudnienia oraz konsumpcji. To zła wiadomość, ponieważ to konsumpcja była swego rodzaju motorem napędowym dla polskiej gospodarki.

Analiza wyników indeksu pokazuje także, że Polacy najbardziej obawiają się przede wszystkim wzrostu kosztów utrzymania, wyrażają także niepokój związany z poziomem przyszłych zarobków, a znaczący problem stanowi niestabilność zatrudnienia. Sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie stanowi powód do obaw do stosunkowo niewielkiej, bo około 9% grupy respondentów. W badaniach uwzględnione jest ponad 200 państw z całego świata.


Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24   Zdjęcie: R.Sturm / Pixelio.de